Woda jest niezbędna do codziennego funkcjonowania naszego organizmu. Woda jest niezbędna do regulacji temperatury ciała, transportu składników odżywczych, usuwania produktów odpadowych, trawienia pokarmów i wzmacniania stawów. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wody jest niezwykle ważne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak szybko i łatwo może dojść do odwodnienia. Jesteśmy bardziej podatni na szybką utratę wody podczas ćwiczeń i innych form aktywności fizycznej.

Co powoduje, że się pocisz?

Temperatura twojego ciała wzrasta, gdy ćwiczysz lub podejmujesz jakąkolwiek inną aktywność fizyczną. Twoje ciało wytwarza pot, aby pozbyć się tego ciepła. Jest to naturalna reakcja organizmu na schłodzenie go. Większość potu składa się z elektrolitów (takich jak sód) i wody. Dlatego właśnie podczas ćwiczeń należy uzupełniać cenne płyny.

Z jakich innych powodów możemy tracić wodę podczas intensywnych ćwiczeń?
Wszyscy wiemy, że pocenie się powoduje utratę wody. Jednak pot nie jest jedynym sposobem, w jaki ludzie tracą wodę.

 • Utrata płynów podczas oddychania, oddawania moczu
 • Diety wysokobłonnikowe mogą powodować utratę wody z kałem
 • Zwiększony dopływ wody podczas trawienia i zwiększone wydalanie białka w diecie
 • Ilość ta jest zwykle nieistotna. Może być jednak istotna, jeśli sportowiec pije mniej płynów podczas treningu.

Jak odwodnienie wpływa na organizm podczas ćwiczeń?

Każdy wie, że woda jest niezbędna do dobrego funkcjonowania organizmu. Jednak większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest właściwe nawodnienie dla wydajności naszego organizmu podczas wysiłku fizycznego. Problemy te mogą wystąpić, gdy odwodnienie jest poważne:

 • Upośledzenie umysłowe i niekorzystny wpływ na pamięć krótkotrwałą, nastrój i zdolności motoryczne wzroku.
 • Problemy z wykonywaniem ćwiczeń i innych czynności
 • Nierówne tętno, wydzielanie potu i problemy z termoregulacją.

Mężczyzna uprawiający jogging

Ile wody należy pić podczas ćwiczeń i aktywności fizycznej?

Zapotrzebowanie na płyny jest indywidualne. Rodzaj aktywności, intensywność i czas trwania, tempo przemiany materii, temperatura otoczenia, poziom sprawności fizycznej i wilgotność powietrza mają wpływ na ilość potrzebnej wody. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na ilość potrzebnej wody.

Oto kilka wskazówek, jak uniknąć odwodnienia podczas ćwiczeń.

 • Pij 500-600 ml wody co najmniej cztery godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń lub innej aktywności fizycznej. Wypij 250-350 ml wody na około 10-15 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń.
 • W przypadku ćwiczeń trwających krócej niż godzinę należy pić 100-250 ml wody co 15-20 minut. Jeżeli ćwiczysz dłużej niż godzinę, pij 100-250 ml napoju sportowego (zawierającego elektrolity lub węglowodany) co 15-20 minut.
 • Po ćwiczeniach należy wypić od 1,2 do 1,5 l wody lub napoju sportowego na każdy kilogram utraconej wagi. Zawodowi sportowcy ważą się przed i w trakcie treningu, aby ustalić, ile wody powinni wypić.
 • Ćwiczenia mogą być niebezpieczne także wtedy, gdy wypijesz więcej niż 1 litr wody na godzinę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz