Przed założeniem własnego ujęcia wody ważne jest, aby najpierw zbadać źródło wody. Jest to niezbędne, aby mieć pewność, że woda jest bezpieczna do picia dla domowników. Niepożądane i szkodliwe substancje mogą powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet doprowadzić do zniszczenia instalacji wodociągowych i rur.

Co to jest badanie czystości wody?

Ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób badanie wody jest wykonywane przez specjalistów, aby w pełni zrozumieć ten proces. Specjaliści od uzdatniania wody muszą najpierw zbadać źródło każdego przypadku pod względem mikrobiologicznym. Oznacza to, że źródło bakterii chorobotwórczych powinno zostać potwierdzone lub wykluczone. Te mikroorganizmy mogą powodować poważne zatrucia. Może się to objawiać wymiotami, biegunką, spadkiem ciśnienia krwi, a w skrajnych przypadkach śmiercią. Obecność tych mikroorganizmów w wodzie może świadczyć o tym, że przesiąkła ona do innych skażonych źródeł gruntowych. Niestety, może to uniemożliwić jej uzdatnienie. Drugim badaniem jest fizykochemiczne badanie przydatności wody. Mierzy on obecność niepożądanych pierwiastków, takich jak żelazo, mangan, amon, azotyny, chlorki i siarczany. Test ten sprawdza również podstawowe właściwości fizykochemiczne. Obejmuje to wartość pH, barwę, twardość, utlenialność i mętność. Parametry te są ważne nie tylko dla wody pitnej, ale również dla oddziaływania systemu wodnego. Niektóre z tych substancji mogą ulec degradacji w wyniku osadzania się w rurach, co może doprowadzić do poważnej awarii.

Być może zastanawiasz się, gdzie można uzyskać badanie wody ze studni. Istnieje wiele opcji. Najpopularniejszą z nich jest skorzystanie z pomocy lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Stacja sanitarno-epidemiologiczna wykonuje każde badanie wody w ciągu kilku dni. Wynik świadczy o tym, że woda jest wolna od szkodliwych substancji czy drobnoustrojów. Należy pamiętać, że skład źródła należy sprawdzać co najmniej raz na dwa lata, a najlepiej co drugi rok, ponieważ może się on dość szybko zmieniać. Nawet po uzyskaniu dobrych wyników badań, ważne jest, aby być czujnym na oznaki, które mogą wskazywać na zanieczyszczenie. Oznaki te mogą obejmować nagłe zmętnienie wody, zatrucie po jej spożyciu lub podrażnienie skóry po kąpieli w niej. Ważne jest, aby powtórzyć test, aby ustalić źródło problemu i wybrać najlepsze rozwiązanie. Prywatne laboratorium może również pomóc w określeniu składu wody studziennej. Jest to świetna opcja dla tych, którzy cenią sobie czas i są w stanie szybko wykonać testy przez ekspertów w takich placówkach. Trzeba będzie zapłacić nieco więcej, ale często jest to spowodowane tym, że źródło może być testowane sprawnie i dokładnie.

Aby laboranci mogli prawidłowo zbadać naszą wodę, niezbędna jest odpowiednio przygotowana próbka. Próbka fizykochemiczna wymaga butelki po wodzie mineralnej, która została napełniona wodą i dobrze przepłukana przed badaniem czystości wody. W celu usunięcia powietrza, przed zamknięciem butelki należy ją delikatnie ścisnąć. Próbki nie powinny być pobierane w pojemnikach z sokami, przecierami lub słodzonymi napojami gazowanymi, ponieważ pozostałości te mogą negatywnie wpłynąć na wyniki testu. Próbka mikrobiologiczna powinna być pobrana do specjalnie wysterylizowanej butelki. Butelki takie można nabyć w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Przed nalaniem do niej wody należy zakręcić kran na pięć minut. Po tym czasie należy umyć końcówkę. Po dwóch minutach można wlać do niej wodę. Aby badanie było obiektywne, próbki powinny być pobierane z kranu, który jest najczęściej używany. Wszystkie próbki zarówno do badań fizykochemicznych jak i mikrobiologicznych muszą być opisane podstawowymi informacjami o osobie zlecającej badanie, takimi jak rodzaj pobieranej wody i lokalizacja kranu. Laboratorium musi otrzymać wodę w ciągu 48 godzin.

Badanie wody - cena

Rodzaj wykonywanego badania determinuje koszt badania wody studziennej. Choć badania fizykochemiczne są z reguły droższe od mikrobiologicznych, to koszt badania wody studziennej zależy od ilości i zakresu badanych parametrów. Należy pamiętać, że oba badania są wymagane do bezpiecznego czerpania wody. Koszt badania wody różni się w zależności od regionu. W poszczególnych województwach ogólne ceny, jakich oczekują stacje sanitarno-epidemiologiczne w zamian za wykonanie badania, mogą się różnić. Za badanie czystości wody większość prywatnych laboratoriów i instytucji pobiera wyższe opłaty niż sanepid. Całkowity koszt badań można oszacować na około kilkaset złotych. Choć cena ta może wydawać się wysoka, nie jest warta kosztów tej usługi. Zaniedbanie wykonania badań lub pominięcie kluczowych parametrów może mieć poważne konsekwencje. Badanie wody jest ważne, aby zapobiec wystąpieniu negatywnych skutków zdrowotnych oraz zapobiec awarii systemów przepływowych. Konieczne jest również określenie, jaki rodzaj urządzenia do uzdatniania wody musi być zainstalowany. Jest to wymagane do korzystania z wszelkich wód podziemnych.

Budowa własnej studni ma wiele zalet finansowych. Ważne jest jednak, aby odpowiednio przetestować wodę, zanim będzie można z niej bezpiecznie korzystać. Warto dość często powtarzać rutynowe testy. Aby czuć się pewnie, należy obserwować wodę. Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w konsystencji, kolorze, odcieniu lub zapachu wody. W razie wątpliwości zawsze można powtórzyć badanie wody studziennej. Mimo, że koszty badań laboratoryjnych mogą wydawać się wygórowane i nieopłacalne, ważne jest, aby zadbać o czystość wody studziennej dla własnego zdrowia i zdrowia naszych bliskich.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz