Dziś opowiem Wam jak poradzić sobie ze stojącą wodą w zbiorniku na sól. Na czym polega ten problem? Kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty?

Stojąca woda w zbiorniku soli zmiękczacza wody nie musi oznaczać kłopotów. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może ona stanowić problem. W takich sytuacjach najlepiej zachować spokój. Jest to częste zjawisko, które może się Państwu przytrafić. Większość użytkowników potrafi znaleźć przyczynę i naprawić ją samodzielnie.

Zanim przejdę do szczegółów dotyczących przyczyn retencji wody w zbiorniku soli, chcę przypomnieć, że zmiękczacze wody są dostępne w dwóch rodzajach. Rodzaj urządzenia, które posiadasz, określi, czy powinieneś być zaniepokojony, czy nie.

Istnieją dwa rodzaje zmiękczaczy wody

Nie będzie standardowego podziału na zmiękczacze wody dwuczęściowe i kompaktowe. Tematem dyskusji będą cykle regeneracyjne, oraz ich wpływ na poziom wody w zbiornikach soli regeneracyjnej.

Zmiękczacze wody wyróżnia się z:

  1. Zbiornik soli z regeneracją na mokro
  2. Zbiornik soli do regeneracji na sucho

Zmiękczacze wody, które posiadają zbiornik soli do regeneracji na mokro są bardzo popularne i często stosowane. Przez cały czas działania, w zbiorniku soli zawsze będzie znajdowała się pewna ilość wody.

Woda ta ma za zadanie powoli rozpuszczać sól, tworząc roztwór solanki, który zostanie usunięty podczas regeneracji. Proces regeneracji złoża filtracyjnego polega na tym, że zarówno sól jak i woda są zasysane. Ostatnim etapem jest napełnienie zbiornika wodą. Woda ta pozostaje w zbiorniku do następnej regeneracji.

Zmiękczacze wody, które posiadają suchy zbiornik na sól, takie jak seria Ecoperla Slimline CS, działają w nieco inny sposób. Przed rozpoczęciem procesu regeneracji, zbiornik na sól jest napełniany wodą. Następnie wytwarzany jest roztwór solanki. Jest on pobierany jeszcze w trakcie tego samego cyklu regeneracji. Cykl normalnej pracy nie pozwala na pozostawienie wody w zbiorniku soli zmiękczacza wody.

Jaki jest dopuszczalny poziom wody w zbiorniku soli?

Warto wiedzieć, że bez względu na to, jakiego typu zmiękczacza wody używasz, w dolnym zbiorniku soli zawsze pozostanie woda. Wynika to z tego, jak urządzenie zostało skonstruowane. Ważnymi elementami są pływak oraz kontrola powietrza. Najczęściej poziom wody utrzymuje się na wysokości 2-3 cm. W niektórych przypadkach może on wynosić nawet 5 cm.

Należy pamiętać, że zawartość soli w zbiorniku będzie miała wpływ na poziom wody.

Realistycznie rzecz biorąc, nie ma potrzeby martwić się, jeśli woda nie podnosi się do góry zbiornika lub nie przelewa się.

Słona woda może wskazywać, że poziom wody w zbiorniku na sól jest zbyt wysoki. Dowiedz się więcej o słonej wodzie po zmiękczaniu i jak ją naprawić.

Wysoki poziom soli w zbiornikach na sól jest oznaką nadmiaru wody.

Najpierw sprawdź, czy woda jest zasysana prawidłowo. Uruchom wymuszoną regenerację, aby zobaczyć, jak przebiega.

Jeśli woda jest zasysana do zbiornika soli, najprawdopodobniej winna jest usterka lub nieszczelność.

Problem może leżeć w głowicy sterującej lub pływaku, jeśli woda nie jest zasysana. Problemy z zaworem sterującym są zwykle spowodowane uszkodzeniem mechanicznym lub niewłaściwymi ustawieniami.

Spotkałem się z sytuacją, w której 30-litrowy zmiękczacz wody został zaprogramowany jako jednostka 60-litrowa. Problem powstał w momencie, gdy do zbiornika na solankę dodawano więcej wody niż mieścił.

Mostki solne mogą prowadzić do wysokiego poziomu soli w zbiornikach soli. Mostki solne powstają, gdy sól jest używana nieprawidłowo lub wysoka wilgotność powoduje powstawanie grudek soli na dnie zbiornika.

Most jest strukturą, która tworzy podciśnienie i zapobiega powstawaniu roztworów solanki. Woda pozostaje wtedy w zbiorniku.

Nie jest to bardzo częsty problem, ponieważ widziałem, jak to się dzieje. Należy go potraktować mechanicznie, jeśli wystąpi. Jak to zrobić? To jest łatwe do zrobienia.

Wiele przyczyn, dla których poziom wody w zbiorniku solnym jest ciągle wysoki, będzie takich samych, jak te omówione w naszym zeszłotygodniowym temacie: Dlaczego zmiękczacz nie podaje solanki do zbiornika - co jest winą?

Przyczyną może być blokada w odpływie lub rurze spustowej. Woda pozostaje w zbiorniku i nie jest odsysana. Problemy mogą wynikać również z pływaka. Zmiękczacz wody może nie działać prawidłowo, jeśli jest on zablokowany lub zanieczyszczony.

Problemy i rozwiązania

Poniżej znajduje się tabela zawierająca listę wszystkich możliwych przyczyn i rozwiązań problemów.

Przyczyna Możliwe rozwiązania
Zagięcie węża kanalizacyjnego lub blokada mechaniczna Jeśli wąż jest zagięty, należy go skorygować.
Nieszczelność wokół pływaka lub na wężu solanki Usunąć przecieki
Zablokowane lub zanieczyszczone pływaki Naprawić, wyczyścić lub wymienić
Most solny Most solny zostanie zerwany
Złe ustawienia głowicy sterującej Wszystko zależy od urządzenia. Zwróć się do sprzedawcy lub producenta o pomoc w rozwiązaniu problemu.

To był drobny problem, a nie poważny

Na zakończenie przypomnę, że taki problem jak stojąca woda w zbiorniku soli zmiękczacza wody może wystąpić. Nie jest to powód do obaw, że całe urządzenie ulegnie błyskawicznej awarii, a raczej drobny problem.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem co może być przyczyną problemu i kiedy należy się tym zainteresować. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu ze mną.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz