Choć azotany nie są częstym zanieczyszczeniem wody, to jednak mogą się zdarzyć. Czy w gospodarstwie domowym z wysoką twardością wody można jednocześnie uzdatniać dwa zanieczyszczenia wody? Czy można zredukować wysoką twardość wody lub azotany za pomocą tylko jednego urządzenia?
Zarówno twarda woda, jak i nadmiar azotanów mogą występować w wodzie w tym samym czasie. Jest to możliwe w przypadku wody, którą ktoś spożywał. Jest to szczególnie prawdziwe w obszarach, które często są dotknięte stosowaniem dużych ilości nawozów. Obszary te są zazwyczaj wiejskie lub rolnicze. Czy możliwe jest zredukowanie obu zanieczyszczeń za pomocą jednego urządzenia? Wymiana jonowa jest teoretycznie możliwa w obu przypadkach. Ale czy zmiękczacz wody poradzi sobie z azotanami? Czy też stacja usuwania azotanów może zredukować wysoką twardość wody? Które rozwiązanie jest najlepsze?
Chociaż azotany w wodzie nie są tak powszechne jak żelazo i mangan, to jest to forma zanieczyszczenia, której należy unikać. Woda bogata w azotany może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Po pierwsze, azotany, które podlegają reakcjom chemicznym, mogą zostać przekształcone w azotyny. Te bardziej niebezpieczne związki zostały powiązane z rakiem i innymi problemami zdrowotnymi. Głównym problemem jest methemoglobinemia lub sinica. Jest to spowodowane nadmiernym poziomem azotanów. Jest to stan, który dotyka niemowlęta. Łączenie azotanów z innymi substancjami może powodować choroby układów krążenia. Azotany znajdują się w wodzie oraz w jedzeniu, które spożywamy. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na stężenia.
Polskie rozporządzenie mówi, że maksymalna ilość azotanów dopuszczalna w wodzie nie może przekraczać 0,5 mg/L. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się zanieczyszczeń z wody. Istnieje kilka sposobów na usunięcie zanieczyszczenia z wody. Najpierw jest rozcieńczanie i metody biologiczne. Następnie są procesy membranowe, odwrócona osmoza i wymiana jonowa. Artykuł: Uważaj! Na szkodliwe azotany w wodzie zawiera szczegółowe informacje.
Wraz z nadmiernym poziomem azotanów, woda może mieć również wysoki poziom twardości wody. Jest to powszechny problem w Polsce. Występuje on niezależnie od ilości zużywanej wody. Często na terenie naszego kraju mamy do czynienia z wodą bardzo twardą lub średnią. Nie jest to problem w codziennym użytkowaniu, ale może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Należy pamiętać, że im twardsza jest woda, tym więcej wytrąca się z niej osadów. (Co to jest kamień?). Kamień jest odpowiedzialny za wiele awarii kotłów grzewczych i urządzeń gospodarstwa domowego. Powoduje również spadek wydajności i zmniejsza światło przechodzące przez rury. Woda o wysokim napięciu powierzchniowym utrudnia stosowanie kosmetyków i środków czystości. Zużycie twardej wody może wzrosnąć nawet do 60%. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Co to jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?
Artykuł Twarda woda w domu - poznaj szokujące fakty! Poniższy film, stworzony przez Ecoperla w Polsce, dostarczy więcej informacji na temat twardej wody.
Centralny zmiękczacz wody to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się wysokiej twardości wody. Czym są i jak działają? To wszystko znajdziesz tutaj: Zmiękczacz wody - czy naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić? Zmiękczacze wody to urządzenia centralne, które montuje się na początku instalacji. Wysoka twardość wody może być zmniejszona za pomocą procedury wymiany jonowej. Została ona szczegółowo opisana w artykule: Co robi zmiękczacz wody?
Zmiękczacze wody wykorzystują jony odpowiedzialne za tworzenie twardości, czyli jony wapnia i magnezu. Następnie wymieniają je na neutralne jony sodu. Żywica jonowymienna zawiera jony sodu. Jony wapnia i magnezu kierowane są z twardej wody do ziaren. Złoże filtracyjne z czasem zaczyna tracić swoje właściwości i wymaga procesu regeneracji. Konieczne jest posiadanie soli w zbiorniku solanki. W ramach przygotowania z wody i soli (NaCl) sporządza się roztwór solanki. Następnie trafia on do żywicy jonowymiennej, gdzie przechodzi proces odwrotny do wymiany jonów podczas zmiękczania. W złożu znajdują się neutralne jony sodu, natomiast w ziarnach jony wapnia i magnezu. Jony te wraz ze związkami z grupy Cl trafiają do odrzutu.
Chociaż w usuwaniu azotanów stosuje się wymianę jonową , to proces ten wymaga nieco innego rodzaju złoża filtracyjnego. Tutaj również stosuje się sól regeneracyjną. Jest to przypadek, w którym nie stosuje się silnie kwasowej, żywicy jonowymiennej. Zamiast tego stosuje się silnie zasadowy anion, który w dużej mierze wyposażony jest w grupę chlorkową.
W tym przypadku specjalnie dobrane złoże filtracyjne wiąże aniony NO3- na złożu, natomiast w wodzie ich miejsce zajmują neutralne jony Cl. Regeneracja odbywa się po wyczerpaniu pojemności złoża. Wykorzystuje się do tego roztwór solanki, który powstaje z wody i soli regeneracyjnej (NaCl). Do kanalizacji odprowadzane są popłuczyny i jony Na.
Ecoperla Nitratower jest przykładem urządzenia, które działa na tej zasadzie. W ofercie dostępne są trzy rozmiary. Więcej informacji na temat jej działania i elementów składowych można obejrzeć na filmie.
Wymiana jonowa jest stosowana zarówno do usuwania azotanów w wodzie, jak i do zmiękczania wody. Jest to zabieg fizykochemiczny, w którym jony w roztworze elektrolitu są zamieniane na jony tego samego znaku. Jest to składnik nierozpuszczalnych substancji zwanych "jonitami". Należy pamiętać, że wymiana jonowa może być odwrócona ilościowo. Wiąże się ona albo z równoważnymi ilościami jonów dodatnich, (wymiana kationowa), albo jonów ujemnych, (wymiana anionowa).
Kationity są używane do ułatwienia wymiany jonowej w zmiękczaczach wody. W procesie tym stosuje się kationity o charakterze kwasów oraz sole wymieniające kationy w roztworze. Można mówić o kationicie słabo kwasowym lub silnie kwasowym. Stanowiska do usuwania azotanów wykonuje się stosując anionity o charakterze zasadowym, czyli sole wymieniające roztwór anionitów. Możemy wyróżnić anionity słabo i silnie zasadowe.
Sama wymiana jonowa jest tym, co łączy oba procesy. Oto etapy, które składają się na proces wymiany jonowej:
Sam proces wymiany jonowej jest również związany. Etapy obejmują przygotowanie złoża, proces wymiany jonowej, który trwa nie dłużej niż 30 sekund, regenerację oraz płukanie złoża.
Możliwe jest jednoczesne zmiękczanie wody i usuwanie azotanów za pomocą niektórych urządzeń domowych. Dzieje się tak dlatego, że w obu przypadkach do regeneracji niezbędna jest solanka. Należy pamiętać, że proces ten jest niezwykle ryzykowny i wymaga dodatkowej analizy składu wody u użytkownika, który chce skorzystać z takiego rozwiązania. Warto zaopatrzyć się w profesjonalną analizę wody.
Kationy są wymieniane na neutralne jony sodu Na+ w procesie wymiany jonowej na żywicy kationowymiennej. Aniony są wymieniane na jony Cl- w celu usunięcia azotanów ze złóż anionitowych. W wyniku tego połączenia powstaje znana wszystkim sól NaCl. Ma ona taki sam skład jak sól kuchenna. Jeśli więc:
Istnieje możliwość, że stężenie soli w wodzie pozostanie na bezpiecznym poziomie. Jeśli nie zostaną spełnione warunki, czyli gdy w wodzie jest więcej jonów wymiennych i Cl-, to może powstać taka ilość soli, że będzie ona zauważalna dla użytkowników.
Złoża do usuwania azotanów z wody są bardzo selektywne. Mogą usunąć azotany, większość azotynów i siarczanów z Twojej wody. Nie redukują one węglanów ani wodorowęglanów. Nie wszystkie aniony mogą być wymieniane na chlorki. Jeśli woda ma mało siarczanów lub chlorków, będzie ich mniej po uzdatnieniu wody. Nawet przy dodatkowym zmiękczaniu wody, taka woda nie będzie miała wystarczającej ilości sodu i chlorków, aby spowodować słony smak. Słony smak może wystąpić, jeśli woda jest bardzo słona, twarda i bogata w siarczany i chlorki. Należy jeszcze raz podkreślić, że największą rolę odgrywają tu parametry wody.
Wysoki poziom twardości nie jest możliwy do osiągnięcia przez urządzenia takie jak Ecoperla Nitratower. We wnętrzu zastosowano anionit, który usuwa azotany, azotyny.
Choć teoretycznie możliwe jest usunięcie twardości wody i azotanów w jednym urządzeniu, lepiej postawić na sprawdzone i skuteczne rozwiązania. Dobrym rozwiązaniem, jeśli w wodzie znajdują się jakiekolwiek z tych zanieczyszczeń, może być stacja uzdatniania wody, w skład której wchodzi usuwanie azotanów (Ecoperla Nitratower), oraz zmiękczacz wody (2Ecoperla Softower). Taki zestaw zapewni, że woda będzie wolna od azotanów dla całego systemu. System odwróconej osmozy jest również możliwy, jeśli obawiasz się o jakość wody.
Inną opcją jest zainstalowanie centralnego zmiękczacza wody. Jednak azotany w wodzie pitnej można zredukować tylko poprzez zastosowanie filtra kuchennego z odwróconą osmozą.
Wyniki analizy wody i badań jej jakości, a także preferencje i potrzeby właściciela domu, który chce zredukować azotany w wodzie, będą odgrywały dużą rolę w wyborze odpowiedniej stacji uzdatniania wody.
Komentarze (0)