Zmiękczacze wody są jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemów z twardą wodą. Osad gromadzący się na dnie powinien być rozwiązany przez zmiękczacz wody. A co jeśli mimo zainstalowania zmiękczacza wody nadal widzimy kamień? Czy jest to możliwe? Czy istnieje powód nagromadzenia się osadu w czajniku po zainstalowaniu zmiękczacza wody?

Twarda woda to duży problem w polskich gospodarstwach domowych. Wiąże się z wieloma problemami i stratami finansowymi oraz materialnymi. Nie można lekceważyć stresu, jaki może wywołać osad i inne awarie. Dlaczego warto walczyć z tym problemem? Oto najważniejsze argumenty: Jak twarda woda może wpłynąć na Twoje życie, Jak twarda woda może pogorszyć Twoje zdrowie, Twarda woda w Twoim domu - szokujące fakty!

Nic dziwnego, że coraz więcej osób rozważa zakup zmiękczacza wody. Co jednak, jeśli po zainstalowaniu urządzenia nie widzisz żadnych rezultatów? Albo jeśli kamień wciąż się pojawia?

Wiele osób z niedowierzaniem wpatruje się w osad w czajniku, pomimo tego, że w domu znajduje się zmiękczacz wody. Takie sytuacje są rzadkie, ale zdarzają się wiadomości z prośbą o pomoc.

Zmiękczacz wody - rozwiązanie problemu twardej wody

Zmiękczacze wody stały się czymś więcej niż tylko ciekawym gadżetem. Obecnie są niezbędnym akcesorium w domowym pomieszczeniu gospodarczym. Eksperci branżowi polecają je jako niezawodny i skuteczny sposób na rozwiązanie problemów z twardą wodą .

Co dokładnie robi to urządzenie? Ten artykuł wyjaśnia, jak działa zmiękczacz wody.

Urządzenia te otrzymały pozytywne recenzje od użytkowników. Możesz to potwierdzić tutaj: Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić? Dla osób, które wciąż zastanawiają się nad zakupem, kilka informacji można znaleźć tutaj: Zmiękczacz wody do domów jednorodzinnych - jaki wybrać?

Zmiękczacze wody są proste w obsłudze, wymagają minimalnej uwagi i są stosunkowo bezproblemowe. W trakcie użytkowania mogą pojawić się niespodziewane problemy, ale nie powinny być one trudne do naprawienia.

Jak pozbyć się osadu w czajniku po zainstalowaniu zmiękczacza wody

Chociaż wydaje się niemożliwe, aby wyobrazić sobie osad w czajniku po zainstalowaniu zmiękczaczy wody, takie zjawisko jest możliwe.

Prawie zawsze oznacza ono, że woda nie odparowała w pełni. Normalne jest, że w miękkiej wodzie pojawi się również niewielki, łatwo przesuwalny osad. Jest on jednak spowodowany całkowitym odparowaniem. Nie powinien on występować po podgrzaniu lub tylko w niewielkich ilościach. Więcej na ten temat wyjaśnia ten artykuł: Czy miękka woda oznacza brak osadu?

Jeśli zauważysz gromadzenie się osadu na dnie czajnika, czas przeprowadzić test wody . Pomoże nam to określić, czy to właśnie on jest problemem.

Jak samodzielnie przeprowadzić test twardości wody To wszystko znajdziesz tutaj: Testery twardości wody - jaki wybrać?

Najlepszy jest kroplowy tester twardości wody. Badanie tego parametru może wykonać również sanepid lub firma zajmująca się uzdatnianiem wody, która świadczy takie usługi.

Co zrobić, aby znaleźć źródło osadów w czajniku po zainstalowaniu watersoftenera?

Jeśli test twardości wody wykaże, że woda jest rzeczywiście bardzo twarda, to problem leży po stronie zmiękczacza wody. Istnieje wiele powodów, dla których twardość wody nie jest zmniejszona.

Awaria zmiękczacza wody

Za zmiękczanie wody w większości przypadków odpowiedzialna jest awaria urządzenia. Wśród przyczyn można wymienić nieprawidłową regenerację złoża, zużycie żywicy jonowymiennej (zbyt długi czas i tym samym utrata zdolności wymiany jonów) oraz nieprawidłowe zasysanie roztworu solanki. Warto poświęcić trochę czasu na obserwację pracy i regeneracji zmiękczacza wody, a także sprawdzić jakość wody przed i po zmiękczaniu.

Artykuł Zmiękczacz wody - problemy i rozwiązania zawiera listę możliwych usterek, a także sposoby rozwiązywania problemów.

Możesz przeczytać więcej o problemach, które mogą się pojawić, gdy używasz zmiękczacza wody.

Niewystarczająca ilość soli regeneracyjnej w zbiorniku

Jeśli problemem jest twarda woda, należy najpierw sprawdzić zbiornik solanki. Przyczyną może być niski poziom soli w zbiorniku. Zmiękczacz wody mógł nie być w stanie wyprodukować roztworu solanki i dlatego nie zregenerował prawidłowo żywicy jonowymiennej.

Roztwór solanki nie ma wystarczającej ilości soli, aby umożliwić wymianę jonów wapnia i magnezu na złożu na neutralny sód. Proces zmiękczania nie może zachodzić pomimo regeneracji. Dzieje się tak, ponieważ nie ma wystarczająco dużo miejsca na przyjęcie nowych jonów, które są odpowiedzialne za utwardzenie wody. Tutaj znajduje się szczegółowe wyjaśnienie: Czy sól zmiękcza wodę Kilka słów o wymianie jonowej

Możliwe jest, że roztwór solanki używany do regeneracji jest niewystarczający. Jest to zbitka, która może tworzyć się powyżej poziomu wody. Jak usunąć mostek solny? Oto jak usunąć mostek solny ze zmiękczacza wody.

Nieprawidłowo zaprogramowane ustawienia

Nieprawidłowe ustawienia głowicy sterującej mogą być przyczyną zbyt wysokiego poziomu twardości. Może to spowodować, że regeneracja nie będzie przebiegała tak jak powinna. Warto sprawdzić ustawienia głowicy sterującej.

Odkręcony bypass w zmiękczaczu wody

By-pass jest sprawcą zbyt wysokiej twardości wody po zmiękczaniu. Element ten pozwala w razie potrzeby na bezproblemowe wprowadzenie do systemu wody niezmiękczonej. Dzięki temu nie ma potrzeby instalowania osobnego by-passu. Wystarczy wyregulować pokrętło, aby zawór pracował w pozycji bypassu.

Woda może nie zostać zmiękczona przez otwarty bypass. W takiej sytuacji można go wyregulować, aby wszystko wróciło do normy.

Alternatywnie, problemem może być nieszczelny zawór obejściowy.

Nieprawidłowo ustawiony mieszacz wody

jest jednym z czynników przyczyniających się do nadmiernie twardej wody na wylocie . należy jeszcze wspomnieć, a dokładniej, że jest on nieprawidłowo ustawiony .

Twardość wody po jej zmiękczeniu można regulować za pomocą mieszacza. Mieszacz miesza zarówno wodę surową jak i zmiękczoną w sposób umożliwiający użytkownikowi ustawienie dokładnego poziomu twardości.

Woda mogłaby w końcu stać się tak twarda, gdyby dodano zbyt dużo wody surowej.

Pozwoli to na zwiększenie zmiękczonej wody względem wody surowej. Obniży również twardość wody na wyjściu zmiękczacza. To powinno być pomocne.

Jakość zmiękczacza wody może być przyczyną.

Czasami problem ze zmiękczaniem wody wynika z samego urządzenia. Słabej jakości głowice sterujące i złoża mogą prowadzić do częstych awarii.

Z tym problemem najczęściej spotykają się osoby, które kupują zmiękczacze wody po niskich cenach lub z nieznanych źródeł na portalach aukcyjnych. Urządzenia te są często bardzo wadliwe i nie nadają się do naprawy.

Pomimo przyciągnięcia niską ceną, należy pamiętać, że istnieje możliwość uzyskania części zamiennych oraz profesjonalnej pomocy technicznej .

Firmy zewnętrzne, które nie są dystrybutorami niskiej jakości zmiękczacza wody, często nie chcą naprawiać takich urządzeń. Wynika to z braku znajomości podzespołów i dużego prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnej awarii w krótkim czasie.

Jeśli Twój zmiękczacz wody nie spełnia standardów, powinieneś spodziewać się konieczności wymiany głowicy sterującej, złoża filtracyjnego lub całego urządzenia.

Przeczytaj artykuł: Czy należy zwracać uwagę na jakość komponentów w zmiękczaczu wody?

Niewłaściwy dobór urządzenia filtrującego

Jeśli Twoja woda nie pochodzi z wodociągu, ale z własnego ujęcia, problem może nie leżeć w zmiękczaczu wody, a raczej w jej jakości. Czasami zmiękczacz wody nie wystarczy, aby poprawić parametry wody.

Jeśli posiadasz własne ujęcie wody, być może trzeba będzie rozważyć inne rozwiązania, takie jak stacja wielofunkcyjna, czy odżelaziacz wody.

Ważne jest, aby przed zakupem zmiękczacza wody poznać parametry swojej wody. Konieczne jest przeprowadzenie testu wody. Więcej informacji na temat tego testu znajdziesz w artykule: Badanie wody - co zrobić? Jaki jest koszt takiego testu?

Dopiero po analizie wody można dobrać odpowiednie urządzenie do uzdatniania wody, które poprawi jej jakość i będzie działać efektywnie.

Problemy, które mają więcej niż jedną nazwę

Niespodzianka!!! Nagromadzenie osadu w czajniku po zainstalowaniu zmiękczacza wody może wynikać z wielu różnych przyczyn. Warto zajrzeć do artykułu i w razie potrzeby zgłosić się po poradę. Jak zawsze zapraszam moich czytelników do kontaktu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz