Złe odżywianie, stosowanie szamponów, problemy zdrowotne lub inne czynniki mogą być przyczyną suchych i zniszczonych włosów. Słaba kondycja włosów i niemożność jej poprawy mimo stosowania wysokiej jakości kosmetyków powinna być rozpatrywana podobnie jak jakość Twojej wody. To nie jest mit! Długotrwałe używanie twardej wody może być jedną z przyczyn złej kondycji włosów.

Ten temat z pewnością zainteresuje wiele kobiet, ale zła kondycja włosów dotyka wszystkich w równym stopniu. Zdarza się, że kupujemy szampony, które twierdzą, że poprawią kondycję naszych włosów, sprawią, że będą miękkie i niełamliwe, czy też poprawią stan skóry głowy. Jednak nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Przyczyn tego stanu jest wiele i należy je zbadać pod każdym kątem. Ale, jest jeszcze jedna przyczyna, która może mieć znaczenie - jakość wody do włosów, której używamy.

Problemy z włosami

Choć ideałem jest, by włosy były zdrowe, lśniące, zadbane, czasem nie jest to możliwe. Wiele osób doświadcza wypadania włosów. Może to być bardzo stresujący problem.

Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne i różnią się w zależności od osoby. Może to być związane z witaminami i składnikami odżywczymi, stresem, warunkami atmosferycznymi, chorobą i wieloma innymi czynnikami. Ważne jest, aby być świadomym tych czynników. Ważna jest również jakość wody i jej jakość. Często o nich zapominamy.

Nawet drogie kosmetyki mogą mieć ograniczone działanie, nawet jeśli mają silne działanie pielęgnacyjne. Szampony to nie tylko stosowanie szamponów, odżywek i masek do włosów. Ważnym elementem szamponów jest również woda. Ważne jest, aby woda była jak najwyższej jakości, aby uniknąć negatywnego wpływu na organizm. Wysoka twardość wody jest jednym z największych problemów dla włosów. Im więcej wody używasz, tym więcej problemów może ona powodować, zwłaszcza jeśli jest twarda.

Co powoduje wypadanie włosów przez twardą wodę?

Ten temat został szczegółowo omówiony w moim artykule: Co to jest twarda woda i jak zmiękczyć. Napięcie powierzchniowe wody wzrasta tym bardziej, im więcej jest w niej jonów wapnia i magnezu. Trudno jest nią zwilżać powierzchnie. Środki kosmetyczne nie będą chciały się w niej rozpuszczać. Dzięki temu szampony i odżywki do włosów pozostają na włosach, co może prowadzić do wielu problemów z kondycją włosów i skóry głowy.

Twarda woda i łuszczenie się włosów

Warto wspomnieć o tym, co dzieje się z mydłem, gdy jest ono używane z twardą wodą. Mydło gorzej się rozpuszcza ze względu na wysokie napięcie powierzchniowe. Aby osiągnąć pożądane rezultaty , trzeba będzie użyć więcej. To samo dotyczy szamponów do włosów. Nie dość, że trzeba go używać w większych ilościach, to jeszcze ma tendencję do obciążania włosów i pozostawania na skórze głowy. Często trudno jest go spłukać. Tworzy delikatną warstwę na skórze głowy i może powodować jej przesuszenie. Może to powodować zaczerwienienie, swędzenie i łupież na skórze głowy.

Ważne jest, aby dbać o skórę głowy dla osób, które mają nadwrażliwą skórę lub inne schorzenia, takie jak egzema.

Twarda woda a wypadanie włosów

Eksperci wskazują na związek między twardą wodą a wypadaniem włosów. Wypadanie włosów może być spowodowane stanem zapalnym skóry głowy. Jest to wypadanie jednolite, na całej powierzchni skóry głowy. Gruczoły łojowe są podrażnione przez twardą wodę. Powoduje to przetłuszczanie się skóry głowy. To powoduje, że mieszki włosowe są zatkane i włosy wypadają.

Zła kondycja włosów i twarda woda

Włosy stają się suche i szorstkie od nadmiaru minerałów w wodzie. Łuski włosa wyglądają jak dachówka, gdzie jedna zachodzi na drugą. Łuski włosów mogą zostać uszkodzone przez twardą wodę lub złe płukanie. Włosy stają się suche, puszą się, elektryzują, źle się układają, jeśli są kręcone lub tworzą fale. Włosy, które były narażone na działanie twardej wody mogą wyglądać na zniszczone. Włosy mogą stać się sztywne i szorstkie, przez co trudniej je ułożyć.

Włosy poddawane zabiegom chemicznym i farbowane wykazują większą zdolność wiązania kationów niż włosy naturalne. Takie włosy są bardziej podatne na skutki regularnego i długotrwałego używania twardej wody.

Można poczuć różnicę!

Odczuwanie skutków twardej wody na włosach jest możliwe, zwłaszcza podczas wakacji. Wiele osób zgłasza, że ma problemy z włosami na co dzień. Jednak zauważają różnicę, gdy podróżują lub przebywają w hotelach. Niektórzy wspominają, że mycie włosów jest znacznie przyjemniejsze, ich włosy wyglądają lepiej, mają więcej blasku i łatwiej się rozczesują. Może to być spowodowane tym, że w domowej instalacji wciąż płynie twarda woda. Jednak wiele hoteli zainstalowało już zmiękczacze wody, aby zapewnić lepszą jakość usług i większy komfort dla swoich gości (przeczytaj więcej w naszym artykule: Uzdatnianie wody w HoReCa).

Jak można stwierdzić, czy jest twarda?

Bez przeprowadzania jakichkolwiek testów będziesz w stanie stwierdzić, czy Twoja woda jest twarda. Wystarczy sprawdzić, czy w czajniku pozostaje osad. Jeśli woda jest utwardzona, będzie go dużo. Możesz również znaleźć informacje na stronie internetowej lokalnego zakładu wodociągowego. Aby sprawdzić dokładny poziom w domu, można użyć testera twardości wody.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ twardej wody na włosy?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie wpływu twardej wody na włosy. Płukanki to metoda, która znana jest od pokoleń. Wykonuje się je z octu lub soku z cytryny. Wystarczy do dwóch litrów wody dodać po cztery łyżki octu jabłkowego, octu winnego lub świeżo wyciśniętej skórki z cytryny. Dzięki temu dokładnie wypłuczemy kosmetyki i zapobiegniemy uszkodzeniom spowodowanym przez twardą wodę.

Najlepiej myć włosy wodą, która ma niską zawartość minerałów. Zalicza się do niej deszczówka, woda demineralizowana, odwrócona osmoza, zmiękczacz wody.

Ta ostatnia opcja jest szczególnie dobra, ponieważ przyniesie korzyści wszystkim domownikom. Zmiękczacze wody wykorzystują zasadę wymiany jonowej do uzdatniania wody w całym domu. Miękka woda to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, wyeliminowanie awarii urządzeń domowych, usunięcie osadów wapiennych oraz utrzymanie zdrowej skóry i włosów. Więcej informacji znajdziesz w artykule Jak działa zmiękczacz wody oraz w filmie od polskiej marki Ecoperla.

Niekorzystny stan włosów i skóry może być również spowodowany obecnością chloru i jego pochodnych w wodzie. Aby zapobiec temu problemowi, zaleca się stosowanie kombinacji zmiękczacza wody, kolumny węglowej lub kompaktowego zmiękczacza wody z węglem aktywnym. Takim urządzeniem jest Ecoperla Hero.

Miękka woda to doskonałe włosy

Jakość wody może mieć wpływ na kondycję włosów i to, jak reagują one na mycie. Wiele blogów poświęconych pielęgnacji włosów potwierdza, że miękka woda może zapewnić bardzo dobre rezultaty. Woda może zapewnić wiele korzyści dla całej rodziny, nie tylko dla włosów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz