Szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem!

Złe odżywianie, szampony, problemy zdrowotne lub inne czynniki mogą powodować suche i zniszczone włosy. Zła kondycja włosów i brak poprawy mimo stosowania wysokiej jakości kosmetyków może być również spowodowana złą jakością wody. To nie jest mit! Słabe włosy mogą być spowodowane długotrwałym używaniem twardej wody.

Ten temat z pewnością zainteresuje dziś wiele kobiet, ale zła kondycja włosów dotyka wszystkich w równym stopniu. Zdarza się, że kupujemy szampony z naturalnymi składnikami, które obiecują nam poprawę kondycji naszych włosów, uczynienie ich miękkimi i niełamliwymi oraz poprawę stanu skóry głowy. Zdarza się jednak, że nie działają. Istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje i ważne jest, aby przyjrzeć się im wszystkim. Jest jeszcze jedna przyczyna, która może być istotna na tej liście: jakość wody do mycia włosów.

Problemy z włosami

Chociaż idealnie jest, aby włosy były zdrowe, lśniące, zdrowe i zadbane, czasami nie jest to możliwe. Wiele osób cierpi z powodu wypadania włosów. Może to być bardzo stresujący problem.

Powodów jest wiele i różnią się w zależności od osoby. Może to być związane z witaminami i składnikami odżywczymi, stresem, przebytymi chorobami i wieloma innymi czynnikami. Ważne jest, aby być świadomym swojego otoczenia. Jakość wody i jej jakość powinna być brana pod uwagę wśród tych wszystkich czynników. Zbyt często o nich zapominamy.

Nawet stosując drogie kosmetyki, które mają silne działanie pielęgnacyjne, czasami rezultaty są nadal rozczarowujące. Pielęgnacja to nie tylko odżywki, szampony i maski do włosów. To także woda. Wysoki poziom twardości wody to jeden z największych problemów dla włosów. Im więcej wody używasz, tym więcej problemów może ona powodować, zwłaszcza jeśli jest twarda.

Co powoduje wypadanie włosów z powodu twardej wody?

Ten temat został szczegółowo omówiony w moim artykule: Czym jest twarda woda i jak można ją zmiękczyć? Napięcie powierzchniowe wody będzie tym większe, im więcej jonów wapnia i magnezu (i innych) zawiera. Trudno jest zwilżyć nią powierzchnie, a środki kosmetyczne nie będą chciały się w niej rozpuszczać. Może to powodować przetłuszczanie się włosów i prowadzić do ich wypadania.

Wykres przedstawiający zależność między twardością wody (lub użyciem środków czyszczących w domu) a stosowaniem tych produktów

Skóra głowy a twarda woda

Oto kilka przykładów tego, co dzieje się z mydłem, jeśli używasz twardej wody. Po pierwsze, mydło jest mniej zdolne do rozpuszczenia się z powodu wysokiego napięcia powierzchniowego. Oznacza to, że aby osiągnąć pożądane rezultaty, trzeba użyć go więcej. To samo dotyczy szamponów do włosów. Są one nie tylko ciężkie, ale mogą również powodować przetłuszczanie się włosów i pozostawać na skórze głowy. Może być trudny do spłukania. Szampon pozostawia delikatny film na skórze głowy i wysusza ją. Skutkiem tego może być swędzenie skóry głowy, zaczerwienienie i łupież.

Dla osób z nadwrażliwą skórą, alergiami lub innymi schorzeniami alergicznymi, takimi jak egzema, ważne jest, aby odpowiednio dbać o skórę głowy.

Wypadanie włosów a twarda woda

Eksperci uważają, że twarda woda może powodować wypadanie włosów. Wypadanie włosów może być spowodowane stanem zapalnym skóry głowy. Jest to jednolita utrata włosów na całej powierzchni skóry głowy. Twarda woda podrażnia gruczoły łojowe. Powoduje to przetłuszczanie się skóry głowy. Powoduje to zablokowanie mieszków włosowych, co skutkuje tym, że włosy stają się kruche, łamliwe i wypadają.

Złe włosy i twarda woda

Włosy stają się suche i szorstkie od nadmiaru minerałów w wodzie. Łuski włosa są jak płytki, których jedna strona zachodzi na drugą. Twarda woda i słabe spłukiwanie kosmetyków powodują, że łuski włosa są odsłonięte. Wysusza to włosy i powoduje ich puszenie się i elektryzowanie. Włosy kręcone nie będą wyglądały dobrze. Włosy mogą wyglądać na zniszczone, jeśli są myte twardą wodą. Włosy mogą wyglądać na trudniejsze do ułożenia, jeśli są sztywne lub szorstkie.

Włosy poddawane zabiegom chemicznym mają większą zdolność wiązania kationów niż włosy naturalne. Takie włosy są bardziej podatne na skutki regularnego i długotrwałego stosowania twardej wody.

Łatwo jest wyczuć różnicę.

Możesz sprawdzić, czy twarda woda ma wpływ na Twoje włosy, gdy jesteś poza domem. Wiele osób twierdzi, że ich włosy stanowią problem na co dzień, ale zauważają różnicę, gdy wyjeżdżają na wakacje lub zatrzymują się w hotelach. Ludzie wspominają, że mycie włosów sprawia, że czują się bardziej komfortowo, ich włosy są łatwiejsze do opanowania, a ich włosy wyglądają zdrowiej. Może to być spowodowane tym, że w domu płynie twarda woda, ale większość hoteli ma zainstalowane zmiękczacze wody, aby zapewnić swoim gościom większy komfort i jakość usług (więcej w artykule: Uzdatnianie wody w sektorze HoReCa).

Jak można stwierdzić, że woda jest twarda?

Łatwo jest stwierdzić, czy woda jest twarda bez przeprowadzania testów. Wystarczy spojrzeć na osad w czajniku, aby określić, czy jest to twarda woda. Jeśli w czajniku jest dużo osadu, prawdopodobnie woda jest zbyt twarda. Informacje na ten temat można również znaleźć na stronie internetowej lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego. Aby sprawdzić dokładny poziom twardości wody w domu, można użyć testera twardości wody.

Jak można ograniczyć negatywny wpływ twardej wody na włosy?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu twardej wody na włosy. Od pokoleń stosuje się płukanki. Wykonuje się je z octu lub soku z cytryny. Wystarczy do dwóch litrów wody dodać po cztery łyżki stołowe octu jabłkowego, octu winnego lub świeżo wyciśniętej skórki cytryny. Dzięki temu dokładnie wypłuczesz pozostawione kosmetyki i zapobiegniesz uszkodzeniom spowodowanym przez twardą wodę.

Do mycia włosów zalecamy wodę o niskiej zawartości minerałów. Dobrym rozwiązaniem są zmiękczacze wody, deszczówka, woda z odwróconej osmozy i woda demineralizowana.

Ostatnia opcja jest szczególnie korzystna dla całego gospodarstwa domowego. Zmiękczacze wody wykorzystują zasadę wymiany jonowej do uzdatniania wody w całym domu. Miękka woda jest urządzeniem oszczędzającym koszty, które nie ulega awarii, nie powoduje osadzania się kamienia, ułatwia czyszczenie, a także zapewnia doskonałe zdrowie skóry i włosów.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz