Centralne zmiękczacze wody to wspaniałe urządzenia, które zapewniają wodę, która jest zarówno bardzo wygodna w użyciu, jak i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dbają również o kocioł grzewczy, hydraulikę i urządzenia. Jest tak wszechstronny, że możemy go wykorzystać w naszym domu do wielu celów. Dlaczego nie uczynić go elementem naszego podlewania ogrodu i domu? Ale czy to naprawdę dobry pomysł, czy nie?

Zmiękczacze wody są niezbędne w wielu domach

Zmiękczacze wody to bardzo popularne urządzenie, które można zamontować centralnie w każdej instalacji, niezależnie od ilości zużywanej wody. Te urządzenia do uzdatniania wody są najczęściej zadawanymi pytaniami. Coraz częściej zdarza się, że ludzie kupują je jeszcze przed wybudowaniem domu. Dzięki temu mogą mieć miejsce, które im odpowiada. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się twardej wody z domu. Udowodniłem to już nie raz. W kolejnych artykułach będzie o tym mowa:

  • Czy pranie jest zniszczone przez wodę złej jakości? Jaki wpływ ma woda na tkaniny
  • Jak twarda woda wpływa na sprzęt AGD
  • Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?
  • Co sprawia, że twarda woda jest gorsza dla Twojego zdrowia?
  • Poznaj szokujące fakty na temat twardej wody w domu!

Wybór odpowiedniego zmiękczacza wody ma kluczowe znaczenie. Liczy się nie tylko pojemność zmiękczacza wody, ale także trwałość i inne cechy. Ten artykuł pozwoli Ci zapoznać się z tym tematem. Recenzje, cena i gdzie kupić?

Codzienne korzystanie ze zmiękczonej wody w domu przynosi wiele istotnych korzyści. Rozwiązane zostają dwa problemy: ten związany z osadami, które gromadzą się po twardej wodzie oraz ten związany z wysokim napięciem powierzchniowym wody. Chroni to kocioł grzewczy, armaturę sanitarną oraz urządzenia domowe, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Przepływ jest dokładny, wydajność utrzymana, a ryzyko korozji znacznie zmniejszone. Miękka woda ma wiele korzyści, które wykraczają poza aspekt techniczny gospodarstwa domowego.

Ludzie czują się bardziej zrelaksowani podczas kąpieli. Skóra i włosy są w lepszej kondycji. Pranie ubrań jest łatwe i przyjemne. Wiele problemów, które wcześniej były związane z wodą, teraz zniknęło, a codzienne życie jest bardziej komfortowe. Miękka woda może również oznaczać znaczne oszczędności, choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać. W tym artykule przedstawimy informacje na temat kosztów eksploatacji zmiękczacza wody.

Wśród wszystkich zalet nie ma jednak ani słowa o roślinach i ogrodnictwie, czyli podlewaniu naszej zieleni miękką wodą. Zmiękczacze wody są często instalowane w domach jednorodzinnych, które często są otoczone dużą ilością ziemi. To właśnie tam nawadnianie ogrodów jest kluczowe. Wewnątrz znajdują się rośliny, które również wymagają podlewania. W tym miejscu pojawia się podchwytliwe pytanie. Czy do podlewania ogrodu można wykorzystać wodę ze zmiękczacza wody? Czy jest to woda, która może regularnie podlewać rośliny domowe?

Zmiękczona woda i rośliny

W artykule Woda dla roślin czyli jak podlewać ogród poruszyliśmy już częściowo temat zmiękczonej wody. W tamtym artykule omówiliśmy różne parametry wody i ich wpływ na rośliny ogrodowe i domowe. Dziś jednak chcę poświęcić więcej czasu na temat wody po zmiękczeniu.

Wiele źródeł potwierdza, że miękka woda jest korzystna dla roślin. To stwierdzenie nie dotyczy wody zmiękczonej przez zmiękczacz wody. Eksperci odradzają podlewanie nią roślin doniczkowych czy zieleni.

Co zmiękczona woda robi z roślinami?

Proces zmiękczania wody jest odpowiedzialny za niekorzystny wpływ zmiękczonej wody na rośliny. zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Oznacza to, że substancje, które powodują wysoki poziom twardości wody (np. jony wapnia i magnezu) są usuwane z wody podczas tego procesu. W największym stopniu z wody usuwane są jony wapnia i magnezu. Są one zastępowane przez jony sodu. Stopień twardości wody będzie niższy, ale stężenie sodu może nieznacznie wzrosnąć. Początkowy poziom twardości wody ma kluczowe znaczenie. Im więcej jonów sodu w wodzie po zmiękczeniu, tym wyższy będzie na początku. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Słona woda po zmiękczaczu - jak ją naprawić?

Sól tabletkowana stosowana do zmiękczania wody jest naturalnym związkiem NaCl. Występuje ona również w roślinach w postaci jonów. Oba pierwiastki są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Odgrywają ważną rolę w metabolizmie. Odpowiednia ilość składników powinna być dostarczana roślinom w każdej fazie ich życia, w tym podczas rozwoju i wzrostu. Ważne jest, aby składniki gleby były na tym samym poziomie, co potrzeby rośliny.

Do podlewania roślin używamy wody bogatej w sód. Sprawia to, że gleba (w ogrodzie lub w pojemniku) jest bardziej nasycona tą substancją. Może to spowodować, że stanie się ona nadmiernie bogata. Może to spowodować, że gleba stanie się zbyt słona. Natura będzie próbowała wykorzystać zasadę osmozy, aby wyrównać składniki odżywcze na glebie i roślinach. Osmoza to przenoszenie wody z roztworu o niższym stężeniu (w tym przypadku rośliny) do roztworu o wyższym stężeniu (którym jest bogata w sód gleba). Aby wyrównać stężenia, korzenie rośliny będą uwalniać wodę do gleby. Zbyt duża ilość soli w glebie może spowodować suszę fizjologiczną i ostatecznie doprowadzić do śmierci rośliny.

wysoki poziom sodu w wodzie używanej do podlewania utrudnia roślinom pobieranie wody. Powoduje to usychanie liści rośliny, a w końcu całej rośliny. Sól może również zmniejszyć potencjał kiełkowania roślin. Sól jest szczególnie szkodliwa dla iglaków, więc podlewanie ich zmiękczoną wodą z kranu może szybko doprowadzić do katastrofy.

Dodatkowo, wysoki poziom jonów sodu powoduje, że roślina traci jony wapnia. Na fotosyntezę wpływa również woda bogata w ten składnik. Wysoki poziom sodu może utrudniać zdolność rośliny do wchłaniania innych minerałów, takich jak wapń i potas. Rośliny posiadają mechanizmy obronne podobne do tych stosowanych podczas suszy. Jeśli jednak mechanizmy te zawiodą, liście żółkną i rosną wolniej.

Rozwiązanie przyjazne dla roślin

Zmiękczona woda nie powinna być stosowana samodzielnie do podlewania roślin domowych. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszych roślin, lepiej zastosować inne metody ich podlewania niż zmiękczoną.

Popłuczyny, które zostały zregenerowane ze zmiękczacza wody zawierają znacznie większą ilość soli. Taka mieszanka soli może wyrządzić poważne szkody w ogrodzie.

Najlepiej jest zainstalować zmiękczacz wody tylko na instalacji w budynku. Zapewni to, że woda, która trafia do ogrodu nie ma żadnego uzdatniania. Pozwoli to zaoszczędzić roślinom konieczności podlewania ich większą ilością wody sodowej. Sprawi też, że będzie to znacznie bardziej opłacalne. Zmiękczacz wody może wymagać częstszego używania, ponieważ nawadnianie zieleni wymaga dużych ilości wody.

Inną opcją jest ominięcie zmiękczacza wody. To pozwala na trasę surowej wody przez swój system bez konieczności przepływu przez urządzenie. Jest to również sposób na uzyskanie wody dla roślin domowych.

Ulubioną praktyką ogrodnika jest zbieranie wody deszczowej. Pisałem o tym w artykule: Jak wykorzystać wodę deszczową w ogrodzie i w domu. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla roślin.

Jeśli używasz wody z kranu do podlewania roślin doniczkowych, powinieneś trzymać ją w pojemniku lub puszce, aby usunąć wszelkie związki chloru. Związki te mogą również powodować problemy dla zdrowia kwiatów. Czy masz w domu system odwróconej kosmozy, który współpracuje ze zmiękczaczami wody? Ten filtr kuchenny wzbogaci Twoją wodę o minerały, które są idealne do podlewania roślin.

Dbaj o swoje rośliny

Należy pamiętać, że każdy gatunek rośliny ma specyficzne potrzeby i wymaga wody, nawozów oraz oświetlenia idealnie dopasowanego do jego potrzeb. Najlepiej jest zwracać uwagę na swoje rośliny i dostosowywać środowisko do ich potrzeb. Należy unikać podlewania roślin wodą o dużej zawartości sodu i soli.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz