Jednym z najbardziej popularnych urządzeń są zmiękczacze wody. W wielu domach znajdują się zmiękczacze wody. Zapewniają one stały dostęp do miękkiej wody, która jest bezpieczna i łatwa w użyciu. Co jednak z ekologią? Czy zmiękczacze wody są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska?

Twarda woda jest problemem w domu i może przysporzyć wielu kłopotów. Warto jednak powalczyć o wiele korzyści. Zapewni to większy komfort podczas korzystania z wody oraz ochronę instalacji domowych. Z drugiej strony coraz bardziej widoczne są kwestie związane z ochroną środowiska. Wszyscy chcemy mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Czy możliwe jest pogodzenie tych dwóch obaw przy wyborze zmiękczacza wody?

Wiele korzyści można mieć z posiadania zmiękczacza wody w swoim domu!

Zmiękczacze wody to centralne urządzenia instalowane przy doprowadzeniu wody do budynku. Jest to najlepszy sposób na poradzenie sobie z twardą wodą, która może powodować wiele problemów domowych. Dużą część z nich omówiłam już w artykule: Twarda woda w domu - poznaj szokujące fakty! Jej obecność w instalacji może prowadzić do osadzania się kamienia na armaturze i kotle grzewczym. Duże napięcie powierzchniowe wody, które nie pozwala jej odpowiednio zwilżyć powierzchni i nie rozpuszcza środków czyszczących. Dowiedz się więcej o twardej wodzie od Ecoperla, polskiej marki.

Problem ten można rozwiązać za pomocą zmiękczacza wody. Bateria może zmniejszyć twardość do pewnego stopnia lub w określonym zakresie. Urządzenia te wyposażone są w automatyczną głowicę sterującą, dzięki której są niemal bezobsługowe. Podczas eksploatacji trzeba pamiętać jedynie o dodaniu soli do zbiornika solanki.

Zmiękczacz wody może pomóc w załatwieniu większej ilości spraw w domu.

  • W punktach poboru wody nie ma osadów
  • Niższe rachunki za ogrzewanie
  • Awarie serwisowe i naprawcze nie są czymś, do czego należy dzwonić.
  • Doskonały stan urządzeń gospodarstwa domowego
  • Lepsza kondycja włosów i skóry

W artykule Jak twarda woda wpływa na Twoje zdrowie pisałam już o tym, jak zmiany jakościowe mogą wpłynąć na jakość Twojego życia.

Ekologia na co dzień

Ekologia jest dziś niezwykle istotnym zagadnieniem. Kwestie te nabierają znaczenia ze względu na pogarszający się stan środowiska na świecie. Zmiany klimatyczne zachodzą szybko. Susze i powodzie są coraz częstsze na całym świecie. O wpływie na zasoby wodne pisałem już w artykule Woda i zmiany klimatu - jaki jest ich związek?

Celebryci i politycy nieustannie zwracają uwagę na negatywne skutki antyekologicznych zachowań. Ten trend zyskuje na popularności. Obecnie większy nacisk kładzie się na eko, czyli to, co wspiera środowisko. Producenci również o tym pamiętają i starają się oferować produkty, które są przyjazne dla środowiska lub mają na nie minimalny wpływ. Jak to się ma do stacji uzdatniania wody? O tym pisałem w artykule: Czy uzdatnianie wody pomaga środowisku?

Dziś chciałabym opowiedzieć nieco więcej o zmiękczaczach wody. Stają się one bardzo popularnym urządzeniem, ale co z aspektem ekologicznym? Czy ich działanie jest zagrożeniem dla środowiska?

Stosowanie środków chemicznych w mniejszym stopniu

W celu zmniejszenia twardości stosuje się zmiękczacze wody, dzięki którym twarda woda staje się miękka. Miękka woda ma niski poziom napięcia powierzchniowego. Oznacza to, że może być używana do doskonałego zwilżania powierzchni. Do dokładnego wyczyszczenia powierzchni potrzeba mniej wody. Oszczędzamy wodę.

Zużycie detergentów, kosmetyków i środków czystości to kolejny problem. W miękkiej wodzie łatwiej się rozpuszczają. Dobre efekty można osiągnąć przy bardzo małych ilościach. Twarda woda wymaga większych ilości detergentów, proszków do prania, środków zmiękczających i mydła. Widać to wyraźnie na poniższym wykresie:

Stosowanie mydła w wysokich stężeniach jest konieczne ze względu na twardą wodę. Wytrącanie następuje, gdy wytrącają się trudno rozpuszczalne metale i kwasy tłuszczowe. To samo dzieje się w przypadku środków czyszczących, detergentów i kosmetyków. Im więcej wody użyjesz do osiągnięcia pożądanego efektu, tym będzie ona twardsza. Powoduje to nie tylko straty finansowe, ale także zwiększa obciążenie środowiska.

Miękka woda uzyskana ze zmiękczacza wody pozwala na przedostanie się do środowiska mniejszej ilości środków chemicznych i detergentów.

Dodatkowo, woda jest wymagana w znacznie mniejszych ilościach. Miękka woda lepiej zwilża powierzchnie niż woda twarda. Dlatego do osiągnięcia tych samych efektów przy sprzątaniu, myciu naczyń itp. potrzeba znacznie mniej wody.

Zmiękczacz wody jest również przyjazny dla środowiska. Twarda woda może często powodować uszkodzenia urządzeń domowych. Wiele jest przypadków, kiedy urządzenia się psują i wymagają wymiany, np. żelazko, ekspres do kawy czy czajnik. Wszystkie te części trafiają na śmietnik, gdzie rozkładają się przez wiele lat. Ich wymiana jest również kosztowna. Miękka woda chroni zarówno hydraulikę, jak i sprzęt AGD.

Miękka woda jest bardziej wydajna

Miękka woda jest bardziej wydajna niż twarda. Okazuje się, że miękka woda pozwala zaoszczędzić do 60% na detergentach, gdy jest używana ze względu na niskie ciśnienie powierzchniowe. Wydajność systemu może spaść o ponad 10%, gdy obecny jest kamień. Jeśli jednak używamy miękkich detergentów, straty są prawie żadne. Więcej o twardej wodzie i urządzeniach domowych można przeczytać tutaj: Jak twarda woda wpływa na urządzenia domowe.

Będziesz mieć mniejszy ślad i zużywać mniej wody

Miękka woda chroni domowe instalacje i urządzenia przed przedwczesnym zużyciem i awariami. Jest to również korzystne dla środowiska. Po pierwsze, urządzenia i całe sprzęty nie są tak często wymieniane. To nie tylko oszczędność dla nas, ale i dla środowiska. Produkcja ma duży wpływ na środowisko. Produkcja często wiąże się z dużym zużyciem wody. Pisałam o tym w artykule: Jaki jest nasz ślad wodny?

Nie ma sposobu na pozbycie się osadów w systemie. Aby woda mogła przepływać przez rury zatkane szlamem, konieczna jest większa przepustowość, a więc i więcej energii. Jest to kolejne obciążenie dla środowiska.

Ulubione ubrania, które przetrwają całe życie

Miękka woda nie jest tak szkodliwa dla tkanin jak woda twarda. To kolejna korzyść dla środowiska. Nie stają się szorstkie, nie blakną, nie szarzeją i nie blakną. Nie ścierają się w miękkiej wodzie i nie zatrzymują osadów. To oprócz tego, że są wygodniejsze i dłużej służą.

Ubrania, które zostały zniszczone przez twardą wodę należy wyrzucić, a na ich miejsce kupić nowe. Wiąże się to również z odpadami produkcyjnymi. Przemysł tekstylny zużywa ogromne ilości wody do produkcji tkanin. Kolejnym problemem są sztuczne barwniki. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wpływ przechowywania i transportu na środowisko.

A co z regeneracją zmiękczaczy wody?

Regeneracja zmiękczacza wody jest jednym z najbardziej fascynujących zagadnień. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa zmiękczacz wody. Wymiana jonowa jest podstawą działania tych urządzeń, o czym wielokrotnie wspominałem.

Surowa woda trafia do zmiękczacza wody. Następnie kierowana jest do żywicy jonowymiennej. Jony odpowiedzialne za twardość wody, takie jak wapń i magnez, są następnie wymieniane na neutralny sód. Wapń i magnez są następnie uwalniane do kanalizacji wraz z pozostałą solanką. Opisano to w artykule: Jak działa zmiękczacz wody? Obejrzyj film nakręcony przez Ecoperla, polską markę.

Należy pamiętać, że ilość solanki w środowisku zależy w dużej mierze od twardości i zużycia wody. Zmiękczacz wody sam określa parametry pracy i reguluje częstotliwość regeneracji. W przypadku niższego poziomu twardości wody lub jej zużycia zmiękczacz nie będzie regenerował się tak często i wymagał mniejszej ilości solanki.

Zmiękczacze wody mogą być obecnie wyposażone w systemy, które dodatkowo obniżają ich wartość. Do takich systemów należą Ecoperla Perfect System w kompaktowych zmiękczaczach wody marki Ecoperla oraz Ecoperla Smart System w dwuczęściowych zmiękczaczach wody. Zmniejszają one ilość soli i wody potrzebnej do regeneracji, jednocześnie zapewniając odpowiednie rezultaty.

Regeneracja wymaga zużycia wody. Po pierwsze, wytwarzany jest roztwór solanki. Po drugie, jest on wykorzystywany do płukania złoża filtracyjnego. Średnio do odpływu trafia 150 litrów wody. Jest to taka sama ilość, jaką zużywamy podczas kąpieli w wannie raz na 10-14 dni.

Zmiękczacze wody mogą pomóc w osiągnięciu następujących celów:

Zmiękczacze wody stały się niezbędnym elementem wystroju Twojego domu. Można je stosować z dużą łatwością, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy modeli ekologicznych. Stale powstają nowsze modele, które są lepiej przystosowane do tego celu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz