Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w naszym sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem!

Jednym z najbardziej znanych urządzeń są zmiękczacze wody. Wiele domów je posiada, ponieważ zapewniają one miękką wodę, która jest łatwa w użyciu i wygodna. Ale co z ekologią? Czy zmiękczacze wody są przyjazne dla środowiska?

Twarda woda może powodować poważne problemy w domu. Warto jednak o nią zawalczyć ze względu na liczne korzyści. To większy komfort korzystania z wody i całkowita ochrona domowych instalacji. Z drugiej strony, ludzie stają się coraz bardziej świadomi kwestii ekologicznych. Wszyscy chcemy mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Czy możliwe jest pogodzenie tych dwóch kwestii przy wyborze zmiękczacza wody?

Wiele korzyści płynie z zastosowania zmiękczacza wody w Twoim domu

Zmiękczacze wody są centralnymi urządzeniami, które instaluje się na dopływie wody do budynku. Jest to jeden z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z twardą wodą, która może powodować wiele problemów w gospodarstwie domowym. Wiele z tych problemów zostało opisanych w artykule: Twarda woda w Twoim domu - szokujące fakty! Za jej występowanie w instalacji odpowiada przede wszystkim kamień osadowy, który pozostaje w i na armaturze w kotle, a także wysokie napięcie powierzchniowe wody, która nie chce odpowiednio zwilżać powierzchni. Powoduje to, że nie rozpuszcza ona środków czyszczących. Dowiedz się więcej o twardej wodzie od polskiej marki Ecoperla.

Problem ten można rozwiązać za pomocą zmiękczacza wody. Bateria może zredukować twardość w pewnym stopniu lub do określonego poziomu. Urządzenia te wyposażone są w automatyczną głowicę sterującą, dzięki czemu są niemal bezobsługowe. Podczas eksploatacji należy jedynie pamiętać o dosypywaniu soli do zbiornika solanki.

Zmiękczacz wody pozwoli Ci uzyskać wiele innych korzyści:

  • Punkty poboru wody nie są obciążone osadami
  • Niższe rachunki za ogrzewanie
  • Brak konieczności wzywania serwisu do usuwania awarii
  • Doskonała kondycja sprzętu AGD
  • Lepsza kondycja skóry i włosów

O tym jak zmiana jakości wody może wpłynąć na jakość Twojego życia pisałem już wcześniej. Zobacz artykuł: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Ekologia w codziennym życiu

W dzisiejszych czasach ekologia ma ogromne znaczenie. Kwestie te stają się coraz ważniejsze ze względu na globalny kryzys. Zmiany klimatyczne następują szybko. Na całym świecie coraz częściej występują susze, powodzie i huragany. O ich wpływie na zasoby wodne pisałem już w artykule Woda i zmiany klimatyczne - jaki jest ich związek?

Celebryci i politycy nieustannie zwracają uwagę na negatywne skutki zachowań antyekologicznych. Ten trend zyskuje coraz większą popularność. Obecnie kładzie się nacisk na ekologiczne i zrównoważone praktyki, które pomagają środowisku. Producenci również o tym pamiętają i starają się oferować produkty, które są przyjazne dla środowiska lub nie szkodzą mu. Jak wygląda sytuacja ze stacjami uzdatniania wody? O tym pisałam w artykule: Czy uzdatnianie wody pomaga dbać o środowisko?

Dziś chciałabym opowiedzieć nieco więcej o zmiękczaczach wody. Stają się one bardzo popularnym urządzeniem, ale co z aspektami ekologicznymi? Czy ich eksploatacja ma jakiś wpływ na środowisko?

Mniejsze zużycie środków chemicznych

Zmiękczacze wody, nazywane również zmiękczaczami wody, służą do zmniejszenia twardości wody. Zamiana wody twardej na miękką Niskie napięcie powierzchniowe to cecha charakterystyczna wody miękkiej. Oznacza to, że może ona doskonale zwilżać powierzchnie. Do dokładnego umycia powierzchni potrzeba mniej wody. Dzięki temu możemy oszczędzać wodę.

Inną kwestią jest zużycie detergentów, kosmetyków i środków czystości. W miękkiej wodzie łatwiej się one rozpuszczają. Już przy niewielkich ilościach można osiągnąć dobre efekty. Twarda woda wymaga większych ilości detergentów, proszków do prania i płynów do płukania. Pokazuje to poniższy wykres.

Wykres przedstawiający stosunek twardości wody do zużycia środków czystości w domu

Stosowanie mydła w twardej wodzie jest trudniejsze, ponieważ jest ono mniej rozpuszczalne. Wytrącanie następuje wtedy, gdy wytrącają się trudno rozpuszczalne metale i kwasy tłuszczowe. To samo dzieje się z produktami czyszczącymi, detergentami i kosmetykami. Aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba zużyć więcej wody. Powoduje to nie tylko straty finansowe, ale także zwiększa obciążenie środowiska.

Miękka woda, która jest produkowana przez zmiękczacz wody, pozwala na wprowadzenie do środowiska mniejszej ilości środków chemicznych i detergentów.

Trzeba będzie również zużywać mniej wody. Miękka woda lepiej zatrzymuje wodę niż woda twarda i może skuteczniej nawilżać powierzchnie. W związku z tym, aby osiągnąć takie same efekty jak podczas sprzątania, mycia naczyń itp. należy użyć mniej wody.

Zmiękczacz wody jest również przyjazny dla środowiska pod względem zmniejszenia ilości odpadów. Twarda woda może powodować uszkodzenia sprzętu AGD. Można mówić o częstych awariach i konieczności wymiany części w czajniku czy ekspresie do kawy, a także żelazkach. Wszystkie te części trafiają na wysypiska śmieci i rozkładają się przez wiele lat. Ich wymiana jest również kosztowna. Miękka woda chroni zarówno sprzęt AGD, jak i instalacje.

Miękka woda jest bardziej wydajna

Miękka woda jest bardziej wydajna. Niskie napięcie powierzchniowe pozwala zaoszczędzić do 60% na detergentach. Kamień może powodować spadek wydajności instalacji nawet o 10%. Jednak miękka woda nie powoduje praktycznie żadnych strat. Przeczytaj więcej tutaj: Jak twarda woda wpływa na urządzenia AGD. Zanim włączysz centralne ogrzewanie, zastanów się nad zmiękczaczem wody.

Mniejszy i bardziej wydajny ślad wodny

Miękka woda chroni urządzenia i armaturę domową przed przedwczesnym zużyciem i awariami. Jest to również korzystne dla środowiska. Po pierwsze, nie trzeba tak często wymieniać urządzeń w całości lub poszczególnych części. To oszczędność nie tylko dla nas, ale i dla środowiska. Pamiętajmy, że produkcja ma duży wpływ na środowisko. Wiąże się to często z dużym zużyciem wody. 

Nie ma sposobu na pozbycie się osadu, który nagromadził się w instalacji. Aby woda mogła przepływać przez zatkane osadami rury, konieczna jest większa przepustowość, a co za tym idzie - więcej energii. Stanowi to dodatkowe obciążenie dla środowiska.

Twoje ulubione ubrania będą trwalsze

Miękka woda jest bardziej przyjazna dla środowiska niż twarda. Nie powoduje uszkodzeń tkanin. Nie szarpią się, nie szarzeją, nie płowieją i nie blakną. Nie zużywają się pod wpływem działania miękkiej wody i nie pozostają na nich osady. Dzięki temu są w bardzo dobrym stanie i można się nimi dłużej cieszyć.

Twarda woda może powodować, że ubrania stają się kruche i trzeba je wyrzucić. Wiąże się to również z produkcją i utylizacją odpadów. Produkcja tekstyliów wymaga ogromnych ilości wody. Kolejną kwestią są sztuczne barwniki. Ważne jest, aby rozważyć wpływ przechowywania i transportu na środowisko.

Co z regeneracją zmiękczacza wody?

Regeneracja zmiękczacza wody to jedno z najbardziej fascynujących zagadnień. Innym jest wpływ solanki na nasze środowisko. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa zmiękczacz wody. Wielokrotnie wspominałem, że podstawą działania tych urządzeń jest wymiana jonowa.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz