Producent mógł określić parametry, ale nie tylko wydajność zmiękczacza wody ma znaczenie. Możemy mieć wpływ na to, jak wydajne jest urządzenie i jak długo działa. W jaki sposób możemy to zrobić?

Kilka słów na temat działania zmiękczacza wody znajdziecie w tym artykule Zmiękczacz wody - działanie (cz. 3) Dziś jednak chciałem rozwinąć ten temat i zaproponować przepis, który pozwoli przedłużyć życie urządzenia i uchronić je przed zgaśnięciem.

Co dalej po zakupie zmiękczacza wody?

Załóżmy, że właśnie kupiłeś zmiękczacz wody. Nowe urządzenie jest teraz zainstalowane w pomieszczeniu gospodarczym. Z rur wreszcie wypływa miękka woda bez żadnych osadów. Po kilku miesiącach nadal jesteś zadowolony z działania. Produkt nie rozprasza Twojej uwagi, poza dosypywaniem soli tabletkowanej. Jak każde inne urządzenie w Twoim domu, zmiękczacz wody wymaga konserwacji. Możemy zwiększyć skuteczność naszego urządzenia stosując się do kilku prostych kroków i praktycznie wyeliminować możliwość jego awarii.

Właściwa konserwacja jest kluczem do sukcesu

Istnieją dwie opcje, jeśli chodzi o konserwację zmiękczacza wody. Po pierwsze, należy wezwać profesjonalny serwis, który sprawdzi wszystko i poprawi działanie. Jeśli nie ma żadnych alarmujących znaków lub oznak złego działania produktu, wystarczy zaplanować wizytę serwisową co rok lub co dwa lata.

Druga opcja to wzięcie odpowiedzialności za stan urządzenia. Nie jest to trudne, ale ważne jest, aby śledzić częstotliwość operacji. To kilka wskazówek, które pomogą utrzymać zmiękczacz wody w najlepszej formie i zapobiec problemom z miękką wodą i awariami.

Regularnie badaj twardość wody.

Wbrew powszechnej opinii nie jest to proces kosztowny i nie wymaga specjalnych umiejętności. Nie musisz nawet za każdym razem przynosić wody do sanepidu. Wystarczy kupić pasek lub kropelkę testera twardości wody i wykonać badanie samodzielnie. Drugi rodzaj testera jest zalecany, ponieważ zapewnia dokładniejsze oddanie rzeczywistej twardości wody. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Najlepiej jest badać twardość i pospółkę wody surowej na wejściu do zmiękczacza wody. Jeśli woda na wyjściu nie jest twarda, urządzenie działa prawidłowo. Zdarzają się sytuacje, że woda na wyjściu urządzenia jest równie twarda. Ważne jest, aby ustalić źródło tego stanu. Często winowajcą są mostki solne. Więcej informacji na ten temat znajduje się w kolejnym akapicie.

Warto również uczulić domowników na oznaki, że zmiękczacz wody może nie działać prawidłowo. Zauważymy, że na dnie czajnika znów osadza się kamień, a na naczyniach i armaturze biały osad, jeśli mamy do czynienia z problemem.

Sprawdź stan swojego zbiornika na sól.

Istotne jest, aby stale obserwować zbiornik soli tabletkowanej, aby zapewnić prawidłową pracę zmiękczacza wody. Należy to robić raz na kwartał.

Mostki solne mogą wystąpić, gdy jednostki są regenerowane przy użyciu roztworu solanki. Mostki solne mogą powstać, gdy sól znajdzie się pod wpływem wody. Sól rozpuszcza się, a charakterystyczne grudki pozostają nad poziomem wody. Oznacza to, że zmiękczacz nie może regenerować się za pomocą roztworu solanki. Zamiast tego używa wody, która nieprawidłowo przepłukuje złoże i nie dochodzi do zmiękczania wody surowej.

Mostki solne można usunąć bez żadnego przygotowania. Można je usunąć tylko mechanicznie. Do rozbijania tych grudek można użyć nawet kija od szczotki.

Zaleca się również dokładne czyszczenie zbiorników solanki w okresie, który różni się w zależności od jakości soli i zmiękczacza wody.

Jak to zrobić? Najlepiej zdjąć pokrywę, opróżnić zbiornik soli tabletkowanej, a następnie dokładnie przepłukać zbiornik.

Zwróć uwagę na zawartość soli w zbiorniku

To jedna z naszych najważniejszych wskazówek! Przez cały czas należy kontrolować poziom soli w zbiorniku solanki. Ważne jest, aby mieć wystarczającą ilość soli w zapasie, aby móc rozpuścić wymaganą ilość w przypadku regeneracji. Nigdy nie powinno być jej mniej niż 1/3 zbiornika.

Częstotliwość regeneracji soli określi szybkość zużycia soli. Standardowy worek soli tabletkowanej (25kg) powinien wystarczyć na około miesiąc.

Co się stanie, jeśli soli nie będzie w zbiorniku? Zmiękczacz wody nie będzie działał prawidłowo, a z kranu będzie leciała twarda woda.

Zmiękczacze wody, które są zainstalowane w wilgotnych pomieszczeniach wymagają kontroli! W takich przypadkach poziom soli powinien być niższy i należy je częściej uzupełniać.

Używaj tylko produktów wysokiej jakości

To przede wszystkim kwestia wyboru odpowiedniej soli do regeneracji zmiękczacza wody. Nawet w tym przypadku dany produkt może się różnić od innego. Polecam wybierać sprawdzone produkty od cenionych i szanowanych producentów.

Zastosowany zmiękczacz wody będzie determinował rodzaj soli dozowanej do zbiornika. Na rynku dostępna jest sól w granulkach i tabletkach. Można również znaleźć sól w blokach. Sól w tabletkach jest najczęściej stosowana w zmiękczaczach wody. Rozpuszcza się równomiernie i ma mniej zbryleń. Ten rodzaj soli wytwarzany jest tylko przez najlepszych producentów. Zapewniają oni, że sól ma odpowiedni poziom wilgotności i odpowiednie ciśnienie. Sól może powstać tylko wtedy, gdy te warunki są spełnione. Sól, która zbyt szybko się rozprasza jest niebezpieczna dla zmiękczaczy wody, ponieważ zatyka rury i głowice sterujące.

Ten artykuł dostarcza więcej informacji na ten temat.

Dbaj o żywicę jonowymienną

Właściwa dbałość o urządzenie ma kluczowe znaczenie podczas eksploatacji. Konserwacja żywicy jonowymiennej jest jedną z najważniejszych czynności. Zmiękczanie wody byłoby bez niej niemożliwe.

Należy chronić żywicę jonowymienną przed metalami ciężkimi. Problem ten może wystąpić zarówno w przypadku wody wodociągowej, jak i studziennej.

Woda surowa nie powinna zawierać więcej niż 0,05m Fe/l. Cząstki te będą się osadzać na złożu filtracyjnym.

Zdolność żywicy do wymiany jonów zmniejsza się tym bardziej, im więcej metali ciężkich znajduje się w złożu filtracyjnym. Złoże może być częściej wymieniane, ponieważ efekty zmiękczania wody są coraz słabsze.

Aby temu zapobiec Ecoperla Antidotum powinna być stosowana tylko raz w roku. Granulat ten służy do usuwania zalegających metali ciężkich ze złoża podczas wymuszonej regeneracji. Złoże jest następnie usuwane do kanalizacji.

Należy pamiętać o wymianie złoża filtracyjnego

Jedną z najtrwalszych opcji złoża filtracyjnego jest żywica jonowymienna. Należy ją wymienić po około 7-10 latach. Przez ten okres wystarczy regenerować złoże. Jednak wraz z upływem czasu zdolność jonowymienna maleje, złoże powinno zostać wymienione. Wszystko zależy od ilości zużywanej wody, jej twardości i częstotliwości regeneracji.

Zmiękczacz wody przestanie działać, jeśli nie wymienimy złoża filtracyjnego.

Niezwykle ważna jest dezynfekcja zmiękczacza wody.

Jest to ważny aspekt użytkowania zmiękczacza wody, którego nie znajdziesz w instrukcji. Może pomóc przedłużyć żywotność zmiękczacza wody i sprawić, że filtracja wody będzie bardziej bezpieczna i higieniczna. Zazwyczaj jest to wykonywane przez serwisantów podczas profesjonalnego przeglądu.

Dezynfekcja jest tak samo ważna, gdy czerpiesz wodę z kranu, jak i z własnego ujęcia. System jest zagrożony prawie zawsze. Na przykład sól może wprowadzić do zbiornika substancje sprzyjające rozwojowi bakterii.

Raz w roku system zmiękczania powinien być czyszczony. Ecoperla oferuje teraz łatwy w użyciu preparat do tego celu.

Płyn Ecoperla Antibacter posiada wysoki poziom aktywnego chloru. Dawka została dokładnie odmierzona, więc nie musimy dodawać całej zawartości do urządzenia.

Podczas regeneracji złoża, Ecoperla Antibacter jest używana do zabijania bakterii. Następnie żywica i wnętrze urządzenia są dokładnie czyszczone. Produkt jest odporny na drobne zanieczyszczenia bakteryjne i chroni wnętrze przed mikroorganizmami.

Systemy wspomagające pracę zmiękczacza wody

Niektóre zmiękczacze wody wyposażone są w dodatkowe funkcje, które odciążają nas od konieczności stałego monitorowania zbiornika solanki. Mogą one również przedłużyć żywotność złoża filtracyjnego i umożliwić mobilne sterowanie. Oto kilka przykładów:

Ecoperla Perfect System

Ustawienia te dotyczą głowicy sterującej. System ten znajduje się we wszystkich kompaktowych stacjach uzdatniania wody Ecoperla. Eksperci dobrali ustawienia tak, aby zapewnić ekonomiczną pracę i właściwą regenerację złoża. Ecoperla Perfect System zwiększa żywotność żywicy jonowymiennej.

System suchego zbiornika

System ten występuje w zmiękczaczach wody Ecoperla Slimline CS. Zapobiega on powstawaniu mostków solnych. Jak to działa? Zbiornik na sól regeneracyjną jest napełniany wodą dopiero przed rozpoczęciem procesu. Dzięki temu roztwór nie pozostaje w zbiorniku zbyt długo.

Ta funkcja dba o mostki solne i eliminuje konieczność rozkładania soli. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu, wysiłku i pieniędzy.

Dźwiękowy alarm zbiornika solanki

Funkcja ta dostępna jest w zmiękczaczach kompaktowych Ecoperla Slimline CS. Została wprowadzona w styczniu 2018 roku. Urządzenie powiadomi nas emitując sygnał dźwiękowy, gdy w zbiorniku skończy się sól tabletkowana.

Dzięki temu nie będziemy musieli tak często podróżować, aby sprawdzić sytuację i ustalić, czy zbiornik solanki wymaga uzupełnienia.

Artykuł zawiera więcej informacji na temat zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS oraz zmiękczaczy wody Erie IQsoft Eco.

Sterowanie przez WiFi

Firma Erie zaoferowała użytkownikom swoich kompaktowych zmiękczaczy wody Erie IQsoft eco rzadką możliwość monitorowania i kontrolowania pracy zmiękczaczy wody za pomocą aplikacji na smartfony i tablety. Dzięki niej możemy monitorować przepływ wody i regulować poziom soli z dowolnego miejsca. To znacznie upraszcza cały proces konserwacji zmiękczacza wody.

Miękka woda bez ograniczeń

Zwiększenie skuteczności działania zmiękczacza wody nie jest trudne. Producenci oferują szerszy zakres opcji, które pomogą nam w konserwacji i pielęgnacji urządzenia. Aby cieszyć się miękką wodą bez ograniczeń i utrudnień, warto regularnie wykonywać powyższe czynności.

Wszystkie produkty wymienione w tym artykule można znaleźć w sklepie internetowym

  • Ecoperla Antidotum proszek do czyszczenia łóżek

    Oceniony na 5.00 z 5 35.0000zł

Komentarze (0)

Zostaw komentarz