Centralny zmiękczacz wody to świetna inwestycja. Zapewni miękką wodę przyjazną dla instalacji, naszych portfeli i nas samych. Jednak sama instalacja nie wystarczy, aby zapewnić jej sprawne działanie przez wiele lat. Zmiękczacze wody wymagają regularnej konserwacji i serwisu. Co zrobić, aby służyły jak najdłużej?

Zmiękczacz wody - najlepszy wybór

Świadomość twardości wody jest w Polsce coraz większa. Choć bardzo twarda woda nie jest szkodliwa dla zdrowia, może mieć znaczący wpływ na stan techniczny i koszty ogrzewania, konserwacji, naprawy i czyszczenia urządzeń, a także na komfort i łatwość korzystania z wody.

Dowiedz się więcej o twardej wodzie w tych artykułach: Jak twarda woda wpływa na moje życie?

Ze względu na duże straty powodowane przez twardą wodę, coraz więcej osób decyduje się na zakup centralnego zmiękczacza wody. Urządzenia te cieszą się stale rosnącą popularnością. Obecnie są one wykorzystywane w projektach architektonicznych. Artykuł Zmiękczacze wody - jak działają? Recenzje, cena i gdzie kupić?

Należy pamiętać, że zmiękczacze wody są tak samo jak inne urządzenia gospodarstwa domowego i nie będą działać prawidłowo, jeśli nie będą poddawane konserwacji i serwisowi. Jeśli chcesz, aby serwis zmiękczacza wody trwał wiele lat, jest to konieczność.

Dla bezproblemowego działania, właściwa konserwacja i serwis są kluczowe.

Zmiękczacze wody z zasady są urządzeniami, które mają absorbować jak najmniej uwagi, a wszelkie ewentualne czynności ograniczać do absolutnego minimum. Ważne jest, aby zmiękczacz wody funkcjonował prawidłowo, proces przebiegał bez zakłóceń, a wszystkie elementy były sprawne.

Artykuły dotyczące obsługi i konserwacji zmiękczacza zostały już opublikowane: Obsługa zmiękczacza wody (cz. 3), Sprawdzone sposoby na zwiększenie wydajności zmiękczacza wody, Jak dbać o zmiękczacz. Dziś chcę zebrać wszystkie te informacje i dodać nowe. Informacje te będą bardzo przydatne dla każdego posiadacza zmiękczacza wody.

Zmiękczacz wody - Wszystko pod kontrolą

Obsługa i konserwacja zmiękczacza wody nie jest trudna ani czasochłonna. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać działanie urządzenia.

Skuteczność zmiękczacza wody

Warto sprawdzić wydajność zmiękczacza wody, szczególnie w pierwszych dniach po instalacji. Można szybko sprawdzić, czy woda została wystarczająco zmiękczona, wykonując test twardości wody.

Do pomiaru twardości wody można użyć testera paskowego lub kropelkowego. Instrukcje i szczegóły dostępne są w artykule: Tester twardości wody - Jaki wybrać?

Warto wykonywać takie testy w ramach eksploatacji zmiękczacza wody. Jest to szczególnie ważne, gdy użytkownicy zauważą zmiany w jakości wody, takie jak konieczność użycia większej ilości mydła czy inny smak lub gromadzenie się osadu na dnie czajnika.

Poziom soli w zbiorniku powinien być sprawdzany

Jak wiadomo, sól może zmiękczyć wodę. Porozmawiajmy trochę o wymianie jonowej. Sól odgrywa ważną rolę w działaniu zmiękczacza wody. Jest niezbędna do stworzenia roztworu solanki, który może być użyty do regeneracji żywicy jonowymiennej. Zbyt mała ilość soli w zbiorniku uniemożliwi wytworzenie właściwego roztworu. Złoże nie będzie się regenerować, a woda nie będzie wystarczająco zmiękczona.

Wielkość i konstrukcja zbiornika solanki określi, ile soli się w nim znajduje. Producent poda zalecenia dotyczące uzupełniania soli w instrukcji obsługi. Takich informacji mogą udzielić również sprzedawcy.

Poziom soli należy sprawdzić zaglądając do zbiornika. Czynność ta jest maksymalnie ułatwiona przez większość zmiękczaczy wody. Niektóre modele zawierają zintegrowaną funkcję podświetlania zbiornika.

Zasadą jest, że nie należy dodawać soli do zbiornika, jeśli jest on wypełniony tylko w 1/3. Zużycie soli jest zależne od tego, jak często zbiornik jest regenerowany.

Zmiękczacze wody mogą same informować o potrzebie użycia soli regeneracyjnej. Seria Ecoperla Slimline CS posiada dźwiękowy alarm poziomu soli, natomiast Erie IQsoft Eco przypomina użytkownikom o konieczności uzupełnienia wody poprzez aplikację.

Kluczowe jest monitorowanie poziomu soli w zbiorniku, a także dodawanie jej o wysokiej jakości. Warto szukać sprawdzonych produktów, które są przeznaczone specjalnie do zmiękczaczy wody.

Producenci zazwyczaj podają rodzaj soli regeneracyjnej, która jest zalecana do konkretnego urządzenia. Najczęściej jest to sól w postaci tabletek. Tabletki solne do zmiękczaczy wody

Kontrola zbrylania się soli

W niektórych zmiękczaczach wody możliwe jest powstaniezbryleń. Te mostki solne znajdują się w zbiornikach solanki. Problem ten występuje najczęściej u użytkowników soli w formie granulowanej. Nie jest to jednak norma.

Jest to niepożądane, ponieważ warstwa soli często nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, lecz znajduje się nad nią. Z tego powodu nie jest możliwa właściwa regeneracja i produkcja roztworu solanki.

Jak pozbyć się mostu solnego w zmiękczaczu wody. Jest to najlepszy sposób na poradzenie sobie z grudkami.

Kontrola ciśnienia wody

Dobrym pomysłem dla zmiękczaczy wody jest okresowa kontrola ciśnienia wody. Jak to zrobić? Przyjrzyj się manometrom w instalacji. Ważne jest, aby sprawdzić wartości, ponieważ większość zmiękczaczy wody może pracować przy ciśnieniu od 1,4 do 8 barów.

Sprawdzany jest stan filtra mechanicznego

Przed zmiękczaczem wody zawsze powinien być zainstalowany filtr narurowy . Powinien on posiadać wkład mechaniczny. Stanowi on najlepszą ochronę przed zanieczyszczeniami mechanicznymi wydostającymi się w głąb układu. Chroni to głowicę sterującą zmiękczacza wody przed drobnymi zanieczyszczeniami.

Ważne jest, aby utrzymywać czystość filtrów mechanicznych. Jest to coś, na co warto zwrócić uwagę, nawet jeśli chodzi tylko o sprawdzenie poziomu soli w zbiorniku solanki. W razie potrzeby można wymienić wkład lub przepłukać zbiornik.

Nadszedł czas na czyszczenie zmiękczacza wody

Podczas gdy kontrola jest ważna, może być konieczne czyszczenie niektórych elementów zmiękczacza wody.

Czyszczenie zbiornika solanki

Po wymianie złoża filtracyjnego ważne jest wyczyszczenie zbiornika solanki. Warto to robić częściej niż raz na kilka miesięcy. Aby wyczyścić zbiornik solanki, należy odsączyć resztki soli i przepłukać zawór solanki wodą.

Czyszczenie inżektora

Należy pamiętać o czyszczeniu inżektora. Ten niewielki element służy do odprowadzania roztworu solanki ze zbiornika, który jest przeznaczony na sól. Roztwór solanki jest następnie kierowany do złoża filtracyjnego.

Inżektory mogą czasami zatkać się brudem i osadem . Prawidłowa regeneracja nie będzie miała miejsca, jeśli ten element jest zabrudzony.

Czyszczenie złoża filtracyjnego

Na złożu filtracyjnym zmiękczacza wody może znajdować się żelazo. Jest to możliwe nawet przy stężeniu poniżej 0,05 mg Fe/l. Jego obecność może powodować gorsze wyniki zmiękczania wody i skrócić żywotność żywicy jonowymiennej.

Warto raz w roku zastosować specjalny, granulat taki jak Ecoperla Antidotum, aby mieć pewność, że problem ten nie dotyczy zmiękczacza wody. Artykuł Ecoperla Antidotum to nowy produkt do pielęgnacji zmiękczacza wody.

Dezynfekcja zmiękczacza wody

Dobrym pomysłem raz w roku jest dezynfekcja zmiękczacza wody. Dzięki temu użytkownicy będą mieli większą pewność, że zmiękczona woda może być bezpiecznie używana i jest czysta.

Na rynku dostępne są specjalne produkty dezynfekujące, takie jak Ecoperla Antibacter. Zawierają one dużą ilość aktywnego chloru, który chroni elementy zmiękczacza wody oraz złoże przed mikroorganizmami. Czytaj więcej: Bezpieczna i higieniczna filtracja wody Ecoperla Antibacter to Twój najlepszy wybór

Czy warto zatrudnić profesjonalistę?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać i obsługiwać swój zmiękczacz wody. Warto jednak zatrudnić profesjonalistę.

Ekipa sprawdza m.in. ustawienia sterownika i w razie potrzeby konfiguruje je. Sprawdzają również parametry wody po uzdatnieniu, elementy głowicy sterującej ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej podatnych na awarie i zabrudzenia. W razie potrzeby wymieniane są zużyte części.

Zdecydowanie warto!

Wiele osób nie może żyć bez zmiękczaczy wody. Potwierdzają to wyniki ankiety: Czy założyłbyś kiedyś kolejny zmiękczacz wody? - wyniki ankiety. Choć lista kroków wydaje się długa, ich wykonanie jest proste i nie zajmie zbyt wiele czasu. Miękka woda to świetna opcja dla oszczędności i komfortu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz