Twardość wody nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, ale może powodować uszkodzenia wielu urządzeń domowych. Osad wytrącający się z wody może powodować trwałe plamy na naczyniach, a także negatywnie wpływać na skórę, włosy i cerę. Jak można określić poziom twardości wody w domu? Które metody warto wypróbować? Zapraszamy do lektury tego artykułu.

Twarda woda

Normy twardości wody w Polsce wahają się od 60 do 500 mg CaCO3/l wody. Rozbieżność pomiędzy normami twardości wody w Polsce wynosi od 60 do 500 mg CaCO3/l wody. Nawet w domach, w których normatywny stopień twardości wody jest w zasięgu ręki, na naczyniach może pojawić się charakterystyczny osad, zwany też kamieniem. Nie jest to zjawisko korzystne.

Warto zaznaczyć, że woda w Polsce prawie wszędzie jest uznawana za bardzo twardą lub bardzo trudną. Współczynnik ten jest tylko nieco niższy na terenach podgórskich. Największa twardość wody występuje w województwie kujawsko-pomorskim i na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ze względu na duże pokłady wapieni w glebie.

Twarda woda zawiera minerały, takie jak jony wapnia i magnezu. Twarda woda może powodować awarie urządzeń, a także prowadzić do słabego rozpuszczania się detergentów lub kosmetyków. Może to powodować znaczne koszty związane z ich częstym zakupem.

szklanka wody

Dlaczego ważne jest badanie twardości wody?

Wiele osób zauważa, że w ich domu jest twarda woda. Osad widać najwyraźniej na szklankach i kubkach. Wytrąca się on także zaraz po zaparzeniu herbaty. Nietrudno zauważyć, że gorące napoje, takie jak kawa, mogą mieć inny smak. Warto wykonać test twardości wody. Test ten będzie przydatny, jeśli zamierzasz kupić urządzenie do zmiękczania wody. Lepszym pomysłem jest zakup urządzenia o bardziej zaawansowanych parametrach niż zalecane.

Test twardości wody w warunkach domowych

Ten test nie pozwoli na dokładny odczyt twardości wody w Twoim domu, ale może dać Ci dobrą wskazówkę co do jej jakości. Zalecane jest przeprowadzenie profesjonalnego testu. Weź szklaną butelkę o pojemności 360 ml i dodaj do niej 10 kropli mydła w płynie. Zakręć butelkę i dobrze wstrząśnij, aż mydło całkowicie wymiesza się z wodą. Sprawdź, czy na powierzchni pojawiła się piana. Jeśli piana jest gęsta i puszysta, prawdopodobnie z kranu płynie miękka woda. Jeśli jest bardzo rzadka, może to oznaczać, że używasz twardej wody.

Jak mogę sprawdzić twardość wody w moim kranie?

Jest to najlepszy sposób na dokładne określenie twardości wody.

  • Test paskowy - jest to łatwy do znalezienia test, a niektóre firmy dołączają go do swoich zestawów z ekspresami do kawy. Nie pozwala on w żaden sposób określić twardości wody. Test paskowy jest prosty w użyciu. Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie, odczekać chwilę, a następnie porównać wyniki z dostępną tabelą twardości wody.
  • Test kropelkowy - tester kropelkowy twardości wody jest łatwo dostępny i można go użyć do przeprowadzenia w domu małego eksperymentu. Choć wynik jest dokładny, warto kupić testery z dołączoną niemiecką skalą twardości. Jedna kropla wstrzykniętego roztworu równa się jednemu stopniowi. Do zmiany koloru cieczy potrzeba 20 kropli. Oznacza to, że twardość wody jest równa 20 dH. Aby przeliczyć tę wartość na skalę polską (podawaną m.in. przez przedsiębiorstwa wodociągowe), wynik należy pomnożyć przez 15,6, np. 20 x 15,6 = 213 mg węglanu wapnia na litr wody.

Twarda woda może powodować awarie urządzeń gospodarstwa domowego. Jeśli podejrzewasz, że woda w Twoim domu jest twarda, warto to sprawdzić. Istnieje wiele metod, które można zastosować w domu, m.in. test pianowy, test paskowy i test kropelkowy. Lepiej jest wysłać próbkę wody do laboratorium w celu zbadania twardości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz