Uwielbiamy kawę, szczególnie o poranku. Ekspresy do kawy dostępne są w wielu miejscach, także w pracy. Aromatyczny napój można też zamówić w kawiarniach. Niezależnie od tego, gdzie używasz ekspresu do kawy i ile kaw robisz, jest jedna rzecz, która łączy wszystkie ekspresy do kawy: ekspres do kawy musi być konserwowany i odkamieniany. Jak szybko twarda woda może uszkodzić ekspres do kawy?

Wiele osób z niecierpliwością czeka na aromatyczną kawę każdego ranka. Artykuł: Jak wygląda aromatyczna kawa w najlepszej kawiarni? Ważne jest, aby używać wysokiej jakości wody. Wiemy, że najlepsze kawiarnie używają tylko najlepszych ziaren. Jest to kluczowe, ponieważ stanowi ona ponad 90% i może przeszkadzać w uwalnianiu lub ingerencji ekstraktów i aromatów. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę właściwości wody używanej do parzenia kawy. Należą do nich pH, TDS, a przede wszystkim twardość wody. Czynnik ten ma znaczący wpływ na napój, jak również na sprzęt, w którym jest on przyrządzany. Nawet jeśli ekspres do kawy został wykonany z najlepszych materiałów, może szybko ulec awarii.

Kilka słów dla przypomnienia o twardej wodzie

Twarda woda jest zjawiskiem powszechnym w kraju. Wynika to w dużej mierze z ilości wapnia i magnezu, a także innych substancji. W tym artykule przedstawimy więcej informacji na temat twardej wody. Chociaż nie udowodniono, że twarda woda może powodować szkody dla organizmu, istnieje wiele dowodów na to, że może ona prowadzić do awarii urządzeń domowych, kotłów grzewczych i instalacji sanitarnych. Dzieje się tak dlatego, że twarda woda powoduje wytrącanie się osadów (zwłaszcza na elementach podgrzewających wodę), znanych również jako kamień kotłowy.

Obecnie coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na profilaktykę twardej wody i planuje w trakcie inwestycji montaż zmiękczaczy wody. Dzieje się tak dlatego, że woda o wysokim poziomie twardości może przysporzyć wielu problemów małym gospodarstwom domowym. Wśród artykułów znajdują się: Twarda woda w domu - Jak ją zmiękczyć!, Jak twarda woda wpływa na Twoje życie.

Dziś chcę poruszyć problem, który występuje w wielu gospodarstwach domowych, a także w biurach i gastronomii. Ekspresy do kawy często ulegają awarii z powodu twardej wody. W tym artykule nie tylko wyjaśnię, co jest jej przyczyną, ale również podam rozwiązania, które pozwolą uniknąć kosztownych wymian lub wymiany.

 

Co twarda woda robi z ekspresami do kawy?

Według producentów twarda woda może mieć negatywny wpływ na stan ekspresów do kawy. Wiele automatycznych ekspresów do kawy posiada funkcję, która informuje nas o konieczności przeprowadzenia konserwacji lub serwisu. Możemy zdecydować się na jej uruchomienie lub nie. Im bardziej to odwlekamy, tym większe są potencjalne konsekwencje. Brak aktywacji funkcji samoczyszczenia, a także regularne usuwanie kamienia skutkuje.

  • Jest to znacznie gorsza jakość zaparzonej kawy. Często zdarza się, że jesteśmy zachwyceni początkowym smakiem kawy parzonej przez ekspresy, ale z czasem staje się ona mniej smaczna i smakuje gorzej.
  • Wewnątrz ekspresu do kawy może osadzać się kamień, a także tłuszcze z mleka i kawy. Złe czyszczenie może doprowadzić nie tylko do zakleszczenia przewodów i uszczelek, ale także do obniżenia wydajności, a nawet do powstania niebezpiecznej flory bakteryjnej.
  • Osad w ekspresie do kawy może również przyspieszać proces korozji. Korozja pod wpływem kamienia i tłuszczu może przyspieszyć i szybciej zdegradować elementy

Co należy czyścić w ekspresie do kawy?

W instrukcji obsługi znajdują się wszystkie informacje. Następujące elementy powinny być regularnie czyszczone:

  • Obwody mleczne - Praktycznie po każdym użyciu
  • Opróżnianie tacy ociekowej, najlepiej co drugi dzień
  • Mycie bloku zaparzającego co 2 tygodnie -.
  • Co miesiąc mycie obwodów kawy
  • Codziennie opróżniaj pojemnik na fusy

Odkamienianie ekspresu do kawy jest ważne oprócz wcześniej wymienionych czynności.

Czego użyć do odkamieniania ekspresu do kawy?

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, co zaleca producent. Warto wypróbować preparaty, jeśli jest to możliwe. Mamy wtedy pewność, że preparaty nie zmienią struktury wewnętrznych elementów i nie wejdą z nimi w żadną reakcję. Istnieje wiele możliwości odkamieniania ekspresu do kawy. Są one zazwyczaj w postaci płynów lub tabletek. Większość z nich należy wlać do zbiornika z wodą. Po rozpuszczeniu wody należy włączyć tryb parzenia kawy. Wyczyść pojemnik za pomocą czystej wody.

A co z domowymi środkami, takimi jak ocet, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona? Należy ich unikać w przypadku ekspresów do kawy. Mogą być bardzo pomocne, jeśli trzeba wyeliminować kamień z prostszych konstrukcji, takich jak czajnik elektryczny. Jednak mogą one również powodować usterki. Używanie tych substancji może spowodować uszkodzenie bardziej delikatnych elementów plastikowych. Mogą one sprawić, że zaparzacz i rury doprowadzające wodę będą bardziej podatne na awarie. Odkamieniacze mogą być bardzo przystępne cenowo, więc lepiej nie ryzykować.

Jak często należy odkamieniać ekspres do kawy?

Niektóre ekspresy do kawy wskażą również tę informację. Twardość wody określi jak często należy odkamieniać. Najlepiej powtarzać ten proces co 2-3 tygodnie, jeśli masz bardzo twardą lub bardzo twardą wodę. W przypadku wody miękkiej wystarczy robić to raz na 1,5-2 miesiące. Inne źródła sugerują, aby odkamieniać ekspres raz na 5 kilogramów zaparzonego espresso.

A co z oczyszczaniem wody, które jest wygodniejsze?

Dodatkowym obowiązkiem jest odkamienianie ekspresu do kawy. Jeśli odpowiednio przygotujesz wodę, możesz zaparzyć kawę z mniejszą częstotliwością i uzyskać lepszy smak i bogatszy aromat. Uzdatnianie wody jest jedną z opcji. Masz dwie opcje: centralne (dla całego domu) lub rozwiązania punktowe.

Zacznijmy od tych dla całego domu. Centralny zmiękczacz wody może zmniejszyć twardość wody w sposób skuteczny i wydajny. Urządzenia te współpracują ze sobą, aby usprawnić cały system i przynieść korzyści dla całego domu. Jaki zmiękczacz wody należy wybrać? Można to sprawdzić, korzystając z takich informacji jak zużycie wody, twardość wody i liczba punktów poboru wody. W artykule znajdują się ciekawe propozycje, takie jak: Zmiękczacz wody - czy naprawdę działa? Opinie, cena i gdzie kupić?

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero to świetne rozwiązanie. Dzięki niemu można zmniejszyć twardość wody oraz wyeliminować zanieczyszczenia, które mogą wpływać na smak, zapach i kolor wody. Węgiel aktywowany może również usunąć chlor i jego pochodne. Taka woda jest świetna do picia i kąpieli. Ten produkt został poddany recenzji. Jest bardzo popularny i znalazł zastosowanie w wielu domach w całym kraju.

Centralne urządzenie może nie być najlepszym rozwiązaniem. Urządzenia te umożliwiają przygotowanie wody potrzebnej do parzenia kaw. Najlepszym wyborem jest Ecoperla Profine Zero. Ta nowoczesna jednostka odwróconej osmozy zajmuje bardzo mało miejsca. Posiada wbudowany mikser, co jest jedną z jego wielu zalet. Możesz dostosować ilość minerałów w wodzie do swoich potrzeb.

Ekspresy do kawy dla gastronomii

Odpowiednia konserwacja ekspresu do kawy jest ważna dla gastronomii. Musisz mieć pewność, że Twoim gościom serwowana jest kawa o najwyższej jakości i bezpieczeństwie. Podczas gdy czyszczenie i odkamienianie są konieczne, wiele kawiarni i innych lokali gastronomicznych polega na odpowiednim przygotowaniu wody, która jest używana do zasilania ekspresu do kawy. W celu zapewnienia optymalnej jakości wody stosuje się zmiękczacze wody i niestandardowe filtry uzdatniające wodę. Dzięki temu nie trzeba wykonywać tak wielu czynności związanych z czyszczeniem i odkamienianiem. Stacja uzdatniania wody da Ci pewność, że Twoje urządzenia gastronomiczne będą działać dłużej. Polecam artykuł Uzdatnianie wody w gastronomii - przegląd urządzeń.

Będziecie mile zaskoczeni ekspresem do kawy

Dobrej jakości woda i regularne czyszczenie zapewnią doskonałą kawę każdego ranka. Przy takiej dbałości Twój ekspres do kawy będzie służył przez wiele lat. Warto zainwestować w miękką wodę i dbać o swój sprzęt.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz