Zdarzają Ci się częste awarie zmywarki lub pralki? Regularna wymiana żelazka i czajnika elektrycznego jest możliwa. Zatkany ekspres do kawy może uniemożliwić cieszenie się poranną kawą. Twarda woda, choć nie zawsze o niej myślimy, może być przyczyną wszystkich tych problemów!

Twarda woda to dobrze znany problem

W Polsce, niezależnie od ilości zużywanej wody, występuje woda twarda lub średnio twarda . Może to prowadzić do wielu problemów w świecie rzeczywistym. Podczas gdy korzyści z wody o wysokim poziomie twardości są nadal dyskutowane, ważne jest, aby pamiętać, że woda jest używana w gospodarstwach domowych do wielu innych celów.

Wysoki stopień twardości nie jest pożądany do mycia naczyń, sprzątania, prania, mycia włosów i ogrzewania domu. Twarda woda wiąże się z wszechobecnym kamieniem, wysokim napięciem powierzchniowym.

Przeczytaj więcej o twardej wodzie i szkodach, jakie może wyrządzić w domach w artykule: Jak zmiękczyć twardą wodę w domu. Czym jest kamień w wodzie?

Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył wpływu twardej wody na urządzenia domowe. To stwierdzenie jest często używane, aby zachęcić ludzi do zajęcia się problemem. Ważne jest, aby zrozumieć, jak twarda woda wpływa na niektóre urządzenia.

Jaki rodzaj wody jest najlepszy dla urządzeń AGD?

Ważne jest, aby urządzenia AGD takie jak zmywarki czy pralki nie charakteryzowały się zbyt wysokim poziomem twardości. Większość producentów w swoich instrukcjach i zaleceniach zaleca, aby woda była zmiękczona lub bardzo miękka. Dzięki temu nie pozostaje po niej osad, który może negatywnie wpływać na żywotność i działanie sprzętu AGD.

Najpoważniejszym winowajcą jest kamień.

Najpoważniejszym problemem w urządzeniach jest osad z kamienia, który pozostaje po twardej wodzie. Zbiera się on wokół elementów, które podgrzewają wodę.

Osad z twardej wody jest również znany jako kamień. Składa się on z węglanów wapnia oraz węglanów magnezu. Powstaje w wyniku termicznego rozkładu i tworzenia się wodorowęglanów wapnia i magnezu. Im z trudniejszą wodą mamy do czynienia, tym szybciej buduje się warstwa osadu.

Zjawisko to najczęściej obserwowane jest w kotłach, grzejnikach i wewnętrznych ścianach kotłów. Osad można również znaleźć na elementach ogrzewania wodnego, oraz instalacjach, w których występuje para wodna.

To ważne, aby wiedzieć o wpływie twardej wody na urządzenia gospodarstwa domowego

Nowa zmywarka i pralka mogą być drogie. Zazwyczaj kupujemy te urządzenia z nadzieją, że będą nam służyć przez wiele lat. Jest to inwestycja, która nie tylko się zwróci, ale również nie będzie wymagała kosztownych napraw czy serwisowania.

Wiele osób uważa, że wyższy koszt sprzętu domowego przeważy nad jakością jego elementów. Z tego powodu nie oszczędzają. Czasem jednak okazuje się, że nawet przemyślany wybór sprzętu AGD nie wystarczy, by uniknąć rozczarowania i przykrych doświadczeń.

Choć pralka, zmywarka czy żelazko mogą mieć najlepsze parametry , to zawiodą, jeśli nie będą zasilane wysokiej jakości wodą.

Twarda woda i czajnik

Czajnik elektryczny jest doskonałym przykładem negatywnych skutków wody o dużej twardości. Im trudniej zagotować wodę, tym więcej osadu gromadzi się na grzałce. Kamień staje się tak brzydki, że trudno sobie wyobrazić, że kawa czy herbata zaparzona z użyciem podgrzanej w niej wody będzie dobrze smakować i aromatycznie pachnieć.

Dodatkowo osad może osadzać się na powierzchni i kończyć w przegotowanej wodzie. Może to znacznie obniżyć estetykę napoju. Kamień może powodować zmniejszenie żywotności urządzenia i konieczność jego wymiany na nowe. Może to prowadzić do dodatkowych kosztów.

Używanie twardej wody przy użyciu pralki

Ten sprzęt AGD jest najbardziej podatny na twardą wodę. Taki problem występuje w przypadku pralek. W bębnie pralki mogą gromadzić się osady z twardej wody, które widać gołym okiem. Mogą one również pozostać na filtrze, grzałce i wężach.

Odkamienianie grzałki to najpoważniejszy i najbardziej kosztowny problem. Niezdolność grzałki do przekazywania ciepła z powodu grubej warstwy osadów może prowadzić do przegrzania i konieczności jej wymiany na nową.

Sytuacja z wężami pralki jest bardzo podobna do rur. W przypadku gromadzenia się osadów zmniejsza się światło ścianek. Woda nie będzie płynąć, jeśli dojdzie do zatkania.

Inne problemy to większe zużycie detergentu w celu osiągnięcia dobrych rezultatów prania oraz wolniejszy rozkład tkanin. Na wypranych ubraniach mogą pozostać pewne pozostałości. Wielu klientów skarży się, że ich pranie jest twarde i często zmienia kolor na szary.

Środki czyszczące, które zostały poddane działaniu twardej wody, mają niższe napięcie powierzchniowe, przez co są mniej skuteczne. Udowodniono, że przy wysokim poziomie twardości wody może dojść do zużycia nawet o 60% więcej. Jest to niekorzystne zarówno dla środowiska, jak i naszych portfeli.

Twarda woda i zmywarka do naczyń

Woda o wysokiej twardości może powodować, że naczynia i sztućce nie będą czyste po zakończeniu pracy zmywarki. Mogą wydawać się matowe, zwłaszcza w przypadku naczyń szklanych. Mogą być również widoczne smugi lub plamy.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy twardość wody w zmywarce jest ustawiona prawidłowo i czy sól w zbiorniku została uzupełniona. Te warunki nie zapobiegną pojawieniu się smug na naczyniach. Awaria zmywarki może być spowodowana gromadzeniem się osadów na elementach zmywarki.

Żelazo i twarda woda

Praktycznie każde żelazko posiada zbiornik na wodę, który należy uzupełniać. Kamień może osadzać się nie tylko w zbiorniku na wodę żelazka, ale także na jego stopie. Żelazko może spowodować trwałe uszkodzenia, jeśli kamień dostanie się na tkaninę.

Firmy produkujące żelazka nie będą honorować gwarancji, jeśli sprzęt był używany z wodą o bardzo dużej twardości. Problem ten dotyczy zwłaszcza żelazek parowych.

Ekspresy do kawy i twarda woda

Jak zaparzyć idealną kawę? Przeczytaj artykuł: Aromatyczna kawa z najlepszej kawiarni Jakość wody jest kluczowa. Starałam się podkreślić, że jakość i ilość wody są tak samo ważne jak kawa. Twarda woda spowoduje gorzki smak i nieprzyjemny aromat w kawach zaparzonych w ekspresie.

Istnieje również aspekt techniczny utrzymania ekspresu w dobrym stanie. Zdolność ekspresu do kawy do przepływu wody jest znacznie ograniczona przez gromadzenie się kamienia. Wielokrotnie zdarza się, że woda całkowicie przestaje płynąć. Osad może zmniejszyć ciśnienie wody, co w niektórych modelach może powodować problemy ze spienianiem mleka.

Podgrzewacze wody i twarda woda

Twarda woda może sprawić, że podgrzewacze wody będą mniej wydajne. Element grzewczy podgrzewacza wody zostanie szybko zatkany przez osad, co może wydłużyć proces. Spowoduje to większe zużycie energii, a w konsekwencji wyższe koszty. Bardzo prawdopodobne jest również przegrzanie i spalenie elementów grzewczych.

W kotłach i podgrzewaczach wody trudno jest zauważyć nagromadzenie się kamienia. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na inne znaki ostrzegawcze, takie jak zmieniona praca termostatu, częste włączanie się i szybsze niż zwykle zużycie ciepłej wody.

Jak radzić sobie z twardą wodą

Możemy mówić o wielu sposobach na ograniczenie szkodliwego działania twardej wody w przypadku urządzeń AGD. Istnieje wiele silnych środków czyszczących i odkamieniaczy, które można stosować, aby zapobiec powstawaniu kamienia. Należą do nich środki dozujące i filtry z polifosforanem. Sprawdź ten artykuł: Środki dozujące i filtry do zmywarek - Czy polifosforan działa?

O wielu sposobach walki z wysokim poziomem twardości wody pisałam już w artykule Jak usunąć wodę z twardości?

W chwili obecnej najlepszym sposobem na wyeliminowanie przyczyny są centralne zmiękczacze wody, które działają na zasadzie wymiany jonowej. Dowiedz się o nich więcej w artykule: Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić?

Czy uważasz, że woda powinna być całkowicie zmiękczona?

Warto sprawdzić zalecenia producenta dotyczące wody dla urządzeń AGD. Niektóre urządzenia mogą nie działać ze zmiękczoną wodą.

Problem ten może być najbardziej odczuwalny, gdy miękka woda ma kontakt z metalowymi elementami. Woda, która została zmiękczona do zera może mieć właściwości korozyjne, co może doprowadzić do awarii.

Do regulacji twardości wody po jej wyprodukowaniu przez zmiękczacz wody można użyć mieszacza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz