Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz zajrzeć do sklepu internetowego lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Jednym z najbardziej znanych powiedzeń piwowarów jest to, że piwa nie da się zrobić bez wody. Stanowi ona aż 95%, za który to napój kochają Polacy. Obecnie wiele osób podejmuje decyzję o warzeniu piwa w domu. Aby uzyskać zadowalające efekty, należy używać najlepszej jakości składników. Woda to najważniejszy składnik! Jakie właściwości musi posiadać, aby powstało piwo idealne?

Bez względu na to, czy mówimy o znanym browarze, czy o prywatnym warzeniu piwa w domu, w kawalerce, każdy piwowar musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest woda używana do warzenia piwa. Cztery najważniejsze składniki przy produkcji piwa to:

  • Chmiel
  • Słód
  • Drożdże
  • Woda

Ponieważ w procesie produkcji bierze udział tylko kilka produktów, muszą one być najwyższej jakości. Oznacza to, że należy zwracać na nie szczególną uwagę. Jakość i właściwości produktów będą miały największy wpływ na produkt końcowy, nawet jeśli jest ich niewiele. Istnieje również ogromna presja konkurencji. Aby firma mogła utrzymać się na rynku, konieczne jest utrzymanie jakości piwa. Prywatni browarnicy będą zadowoleni z jakości swoich produktów, jeśli będą w stanie podjąć odpowiednie działania.

Statystyki dotyczące piwa

Proto-słowiańskie pivo jest korzeniem samego pojęcia piwa. Był to napój. Piwo jest najczęściej spożywanym napojem alkoholowym na świecie. Republika Czeska jest w tej kategorii krajem przodującym. Każdy mieszkaniec Czech spożywa średnio 130 litrów piwa rocznie. Po herbacie i wodzie piwo jest trzecim najpopularniejszym napojem we wszechświecie. Jest to również jeden z najstarszych napojów. Jego istnienie zostało po raz pierwszy udokumentowane w starożytnej Mezopotamii. Piwo warzono wówczas w specjalnie wykopanych dołach, które wypełniano gliną. W dzisiejszych czasach metody są zupełnie inne. Choć duże marki wciąż cieszą się dużą popularnością, coraz większe znaczenie mają lokalne browary rzemieślnicze. Domowe warzenie piwa stało się hobby Polaków.

Z danych Brewery of Europe wynika, że Niemcy są światowym liderem w produkcji piwa. Z tych statystyk wynika, że my jesteśmy na trzecim miejscu. W całej Polsce działa około 300-400 browarów, a piwowarstwo domowe jest wciąż bardzo popularne.

Proces warzenia piwa w pigułce

W dużym skrócie produkcję piwa można opisać w następujący sposób. W pierwszej fazie wytwarza się słód. Zazwyczaj powstaje on przez zacieranie jęczmienia, choć można też użyć innych ziaren. Następnie słód jest suszony, czasem karmelizowany. Aby nadać mu odpowiedni smak, dodaje się do niego wodę i chmiel.

W ten sposób powstają drożdże piwne. Od tego momentu rozpoczyna się proces fermentacji. To właśnie wtedy cukry proste mogą zostać przekształcone w alkohol i dwutlenek węgla. Przetworzony roztwór nazywamy teraz piwem.

Drożdże przekształciły cukier w alkohol, a teraz, gdy prawie skończyły go wykorzystywać, proces fermentacji ulega spowolnieniu. Piwo jest następnie filtrowane w celu usunięcia pozostałości drożdży i uzyskania pożądanej klarowności. Gotowy napój może być butelkowany, pasteryzowany lub rozlewany do beczek.

Dlaczego woda jest tak ważna

Woda może stanowić 90-95% składu piwa. Zależy to od rodzaju bazy. Browarnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa ten surowiec w produkcji piwa. Od lat powstają browary, które mają dostęp do wysokiej jakości wody. Ma ona kluczowe znaczenie dla ostatecznego smaku piwa.

Należy pamiętać, że woda, którą pijemy na co dzień, nie jest czystym H2O. Zawiera ona również minerały i mikroorganizmy. Wszystkie te substancje mają wpływ na pH, kolor i smak produktu końcowego.

Z różnych rodzajów wody powstają różne rodzaje piwa. Na przykład na Wyspach Brytyjskich produkowane są piwa ciemne. Dzięki zastosowaniu prażonego jęczmienia drożdże mogą rozwijać się w wodzie o wysokim pH. Zjawisko to odkryto metodą prób i błędów. W ten sposób powstały słynne na całym świecie stouty. Pilsner natomiast powstał w czeskim Pilźnie przy użyciu bardzo miękkiej wody. Dzięki temu piwo ma skrystalizowany wygląd i kolor oraz jest bardzo lekkie.

Woda ma znaczący wpływ na smak i aromat piwa. Wpływa również na charakter nagazowania, a także na posmak, który potocznie nazywany jest finiszem piwa. Dlatego tak ważna jest woda wysokiej jakości, która zapewnia utrzymanie tych parametrów na najwyższym możliwym poziomie.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Woda używana do warzenia piwa powinna spełniać wysokie standardy. Po pierwsze, należy wybierać wodę bezpieczną mikrobiologicznie, wolną od wirusów i bakterii. Powinna być bezsmakowa, bezbarwna i bezwonna. Musi spełniać co najmniej wytyczne jakościowe dla wód pitnych określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. O ile najważniejsza jest czystość mikrobiologiczna, o tyle w browarnictwie równie ważne są twardość i pH wody.

Woda zawierająca chlor

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z obecności chloru w wodzie. Może on mieć znaczący wpływ na ostateczny smak i jakość piwa. Może to również zadecydować o sukcesie lub porażce produktu. Używanie wody z kranu jest odradzane ze względu na obecność chloru lub jego pochodnych. Ponieważ woda pokonuje duże odległości do naszych kranów, chlor jest często obecny w jej składzie. Chociaż chlor jest doskonałą ochroną przed mikroorganizmami, może czasami wpływać na smak i zapach. Ten artykuł wyjaśnia, dlaczego piwo może mieć silny gorzki smak z powodu chloru. Może on powodować problemy z fermentacją drożdży.

Warzenie piwa z wysokim poziomem chloru (ponad 300 ppm) prawdopodobnie będzie miało leczniczy, nienaturalny smak.

Twardość wody

Stopień twardości wody jest ważną informacją. Artykuł: Co to jest twarda woda i jak mogę ją zmiękczyć, wyjaśni czym jest twarda woda i poda jej definicję. Jony wapnia zawarte w twardej wodzie mogą zmieniać pH brzeczki, stymulować aktywność drożdży i sprzyjać koagulacji białek. Magnez może wpływać na aktywność enzymów podczas fermentacji.

Zbyt twarda woda może powodować wypłukiwanie tanin z łusek słodu. Może to znacząco wpłynąć na smak piwa. Piwa z twardą wodą będą miały goryczkę. Miękka woda natomiast nadaje piwu łagodny smak z lekkim owocowym bukietem. Parametr ten powinien być dostosowany do rodzaju piwa.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz