Uzdatnianie wody, wodociągowej lub studziennej, staje się bardzo popularne. Na rynku istnieje wiele urządzeń, które mogą oczyszczać wodę i poprawiać jej jakość. Najpopularniejszym urządzeniem jest lampa bakteriobójcza UV, znana również jako sterylizator wody. Jak działają te urządzenia i jakie są ich zalety? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czym są lampy bakteriobójcze UV?

Najpopularniejszym sposobem dezynfekcji wody studziennej są lampy bakteriobójcze UV. Jednak metoda ta może być również stosowana do dezynfekcji wody, która płynie bezpośrednio z sieci. Lampy UV są całkowicie bezpieczne i nie wymagają stosowania żadnych środków chemicznych. Same doskonale oczyszczają wodę. Wynika to z faktu, że lampy UV pracują w ciągłym przepływie. Natomiast odkażanie za pomocą jakiejkolwiek substancji jest procesem jednorazowym. Ponadto środki chemiczne stosowane do oczyszczania wody nie zawsze są bezpieczne dla organizmu i mogą prowadzić do różnych chorób i alergii. Przez wiele lat lampy bakteriobójcze UV były z powodzeniem instalowane w domach i budynkach firmowych.

Lampy bakteriobójcze UV - działanie

Każda lampa bakteriobójcza wykonana jest z nierdzewnego, kwasoodpornego metalu. W skład urządzenia wchodzą również emitery UV oraz zasilacz. Lampa włączy się, gdy włączy się układ zasilający i dostarczy odpowiednie napięcie do promiennika.

Lampy bakteriobójcze UV wykorzystują ultrafiolet jako czynnik dezynfekujący. To promieniowanie elektromagnetyczne należy do tego samego zakresu co promieniowanie rentgenowskie i światło widzialne. Nie jest ono widoczne dla oka. Promieniowanie ultrafioletowe jest środkiem dezynfekującym i bakteriobójczym. Zabija wszystkie szkodliwe mikroorganizmy w wodzie, w tym bakterie, grzyby i wirusy.

woda

Promieniowanie może mieć bezpośredni wpływ na DNA wszelkich organizmów znajdujących się w wodzie. Zwykle prowadzi to do uszkodzenia materiału genetycznego, a mikroorganizmy zostają zdziesiątkowane. Zastosowanie lampy bakteriobójczej UV nie wpływa na jakość wody wodociągowej i studziennej. Nie zmienia ona składu wody. Woda oczyszczona ma nieco przyjemniejszy smak.

Zalety bakteriobójczych lamp ultrafioletowych

Urządzenia te mają następujące główne zalety:

  • Bezobsługowa praca,
  • Zastosowanie kwasoodpornej stali nierdzewnej - materiał ten sprawia, że urządzenia te nie pokrywają się rdzą i mogą służyć przez wiele lat.
  • Nie ma ryzyka przedawkowania środka bakteriobójczego. Woda nie jest mieszana z innymi środkami chemicznymi.
  • Wysoka skuteczność w usuwaniu wszelkich mikroorganizmów z wody wodociągowej i studziennej.
  • Wytrzymałość, trwałość.

Jakie lampy bakteriobójcze warto kupić?

Szukając polecanych sterylizatorów wody, warto rozważyć serię lamp UV. Urządzenie to może być stosowane do zabijania wielu mikroorganizmów i bakterii, w tym należących do grupy coli. Lampy mają zakres mocy od 6 do 375 W. Dzięki temu mogą oczyszczać wodę zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach domowych. Aby uzdatnić wodę w tradycyjnym domu, w którym mieszka tylko jedna rodzina, wystarczy kupić lampę o mocy 25 W i wydajności 1,36 m3/h.

Te lampy bakteriobójcze UV stały się bardziej popularne. Można ich używać do uzdatniania wody studziennej i wodociągowej. Urządzenia te są solidne, trwałe i nie wymagają konserwacji. Wystarczy wymienić promiennik jeden raz w roku. Wysokiej jakości lampa UV jest zalecana dla każdego, kto rozważa instalację systemu uzdatniania wody.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz