Istnieje wiele rodzajów soli, które mogą być używane do zmiękczania wody. Każdy zmiękczacz wody wymaga określonego rodzaju soli. Przy wyborze rodzaju soli należy kierować się zaleceniami producenta.

Sól do tabletek

Początkowy proces wytwarzania soli tabletkowanej polega na odparowaniu, sprasowaniu, a następnie uformowaniu cząstek zwanych bryłami lub tabletkami. Na rynku istnieje wiele rodzajów i gatunków soli w tabletkach. Sól tabletkowana pakowana jest w pojemniki zgodne ze specyfikacją producenta. Ten rodzaj soli jest używany przez większość zmiękczaczy.

Bloki solne

Bloki solne używane w zbiornikach solnych mogą wyglądać podobnie do tych używanych do karmienia zwierząt gospodarskich. Bloki soli pochodzące od zwierząt mogą zawierać dodatki, które nie powinny być stosowane w zmiękczaczach wody. Bloki solne mogą być kiedykolwiek używane tylko w urządzeniach, które są specjalnie zaprojektowane do obsługi tego typu soli. Powinna to być wysokiej jakości sól morska odparowana bez żadnych dodatków.

Sól kamienna

Sól kamienna może zawierać duże ilości zanieczyszczeń rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych. Zanieczyszczenia te mogą spowodować zatkanie zaworów i zmniejszyć skuteczność procesu regeneracji. Sól kamienną należy stosować tylko wtedy, gdy jest ona zalecana przez producenta.

Chlorek potasu

Do regeneracji zmiękczacza w pewnych sytuacjach zamiast chlorku sodu można zastosować chlorek potasu. Chlorek potasu jest droższy i mniej łatwo dostępny niż chlorek sodu. Chlorek potasu ma większą zdolność do wiązania się z żywicą niż chlorek sodu. Oznacza to, że wymiana jonowa może nie być tak wydajna jak w przypadku chlorku sodu. Może być potrzebne więcej chlorku potasu. Jeśli wymagane jest ograniczenie sodu, dobrym pomysłem może być zastąpienie chlorku potasu sodem. Porozmawiaj o tym ze specjalistą od uzdatniania wody.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz