Zmiękczacze wody stają się coraz bardziej popularne jako urządzenia do uzdatniania wody. Zyskują na popularności i jest więcej informacji i pytań o ich skuteczność. Istnieje wiele pytań dotyczących zmiękczania wody i jego wyników. Oto kilka powszechnych mitów na temat zmiękczonej wody.

Polskie domy mają zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody to popularne urządzenie do uzdatniania wody. Ponieważ więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących ze zmiękczaczy wody, stają się one coraz bardziej popularne. Wysoka twardość wody może być zarządzana za pomocą centralnych zmiękczaczy wody. Twarda woda może powodować wiele strat. Możesz przeczytać artykuł: Twarda woda w Twoim domu - szokujące fakty! To cała masa problemów, które są spowodowane wysokim poziomem napięcia powierzchniowego i kamienia. Czytaj dalej:

Centralne zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Oznacza to, że jony wapnia i magnezu są wymieniane podczas uzdatniania na neutralne jony sodu. Odbiorca otrzymuje zmiękczoną wodę. Nie trzeba się martwić o kamień, utratę wody czy trudne czyszczenie. Czytaj dalej: Jak twarda woda może wpłynąć na Twoje codzienne życie? Szczegółowe informacje o zmiękczaczach wody znajdziesz w artykułach: Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Recenzja, cena, gdzie kupić, Czy używałbyś zmiękczacza wody w przyszłości? - wyniki ankiety

Zmiękczacze wody potrzebują do regeneracji soli tabletkowanej. Jest to niezbędny dodatek do wody. Powinniśmy monitorować jej poziom i dbać o to, by nie był zbyt niski. Artykuł o soli tabletkowanej można znaleźć tutaj: Czy sól zmiękcza wodę Kilka słów o wymianie jonowej Dodatkowe informacje dostępne są również w filmie o serwisie zmiękczaczy wody.

Wiele pytań budzi obecność sodu. Ale to nie jedyny temat mitów dotyczących zmiękczonej wody. Poznaj prawdę stojącą za kilkoma najpopularniejszymi mitami dotyczącymi twardej wody.

Zmiękczona woda ma słony smak

Jednym z najczęstszych twierdzeń dotyczących zmiękczaczy wody jest to, że woda po zmiękczeniu może mieć słony smak. Jest to coś, czego wiele osób się obawia, ale jest to mit!

Wiele osób obawia się możliwości, że woda, którą piją po zmiękczaniu wody może być zbyt słona. Może to być niebezpieczne dla ich zdrowia. Warto przyjrzeć się procesowi wymiany jonowej. Woda trafia najpierw na złoże jonowymienne. Tutaj jony wapnia i magnezu są wymieniane na neutralny sód. Proces regeneracji złoża jest przeprowadzany, gdy w złożu filtracyjnym zabraknie miejsca na wymianę jonów. Odbywa się to przy użyciu roztworu solanki, który został wyprodukowany w zbiorniku. Jest to woda, która została zmieszana z solą. Jest to związek NaCl (najczęściej). Istnieją obawy dotyczące słonego smaku i dużej ilości soli w wodzie. Jest to jednak dalekie od prawdy.

Owszem, związek NaCl jest uwalniany do wody podczas regeneracji, ale należy pamiętać, że na żywicy jonowymiennej mogą być zatrzymane tylko jony sodu. Oznacza to, że Clions wraz z popłuczynami trafia prosto do ścieków. Sód sam w sobie nie powoduje słonego posmaku wody. Jest to niemożliwe. Właśnie dlatego jest to niemożliwe.

Słony posmak może wystąpić ze względu na skład wody, np. wysoki poziom chlorków lub konieczność zmiękczania wody o wysokim stopniu twardości (ok. 500 mg CaCO3/l). Parametry wody w Polsce są bardzo zbliżone do tych stosowanych w USA. Prawie niemożliwe jest, aby woda po zmiękczeniu stała się słona. Ma ona właściwy smak i zapach. Można dostosować te parametry do swoich oczekiwań stosując system ultrafiltracji lub odwróconej kosmozy.

Zmiękczona woda może szkodzić przez sód

Niektórzy obawiają się również zawartości sodu w wodzie. Nie jest to jednak coś, czym należy się przejmować. Jeśli weźmiemy pod uwagę zawartość sodu w zmiękczonej wodzie, jest ona znikoma w porównaniu z ilością znajdującą się w innych źródłach, takich jak żywność, którą spożywamy każdego dnia, Około 3 litrów zmiękczonej wody pitnej dziennie spowoduje, że organizm wchłonie tyle sodu, co kromka białego chleba. Około 8-8,2mg sodu jest dodawane do litra poprzez zmiękczenie go o stopień. Dzienne spożycie sodu w naszej diecie wynosi od 1000 do 3000 mg, więc nie ma zbyt wielu powodów do niepokoju. Więcej informacji można znaleźć w artykule Zmiękczacz wody & zdrowie - co warto wiedzieć?

Mydła nie da się spłukać miękką wodą

Może się wydawać, że miękka woda nie spłukuje dobrze, jeśli do tej pory używaliśmy bardzo trudnej wody. Może się okazać, że resztki mydła nie spłukują się całkowicie z naszych rąk, gdy je myjemy. Wynika to z faktu, że mydło pozostanie na naszych dłoniach po użyciu twardej wody. Te zjawiska nie występują przy miękkiej wodzie. Uwalniane są naturalne olejki skóry, przez co dłonie wydają się śliskie. Można to naprawić dbając o to, by zmiękczacz wody nie był całkowicie ustawiony, ale zachowywał pewien poziom twardości.

Zmiękczacz wody a woda z kranu

Niektórzy uważają, że do wody z kranu nie trzeba stosować zmiękczaczy wody. Jest to nieprawda! Osoby korzystające z wody wodociągowej są coraz bardziej świadome konieczności zmiękczania wody w gospodarstwie domowym.

Mimo, że woda z kranu jest wstępnie oczyszczona, podlega ciągłej analizie jej składu. Jednak mogą pojawić się problemy z jej składem. Wyczuwalny chlor i zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w wodzie wodociągowej mogą być częstym powodem do poprawy jej jakości. Użytkownicy skarżą się również na osad, który pozostawia po sobie twarda woda. Twardość wody można mierzyć w normach. Może ona wynosić od 60 do 500 mg CaCO3/l. Oznacza to, że w różnych zakładach mogą być potrzebne różne parametry. W jednym rejonie woda może być miękka, a w innym twarda. Zmiękczacz wody może być równie skuteczny w przypadku wody wodociągowej, jak i własnej. Jeśli czujesz, że osad wpływa na Twoje zdrowie, warto przyjrzeć się takiej inwestycji. Jak sprawdzić twardość swojej wody? To wszystko w artykule Tester twardości wody - jaki wybrać? Obejrzyj też filmik autorstwa Ecoperla w Polsce:

Korozja może wystąpić w instalacjach, gdy jest zmiękczona woda

Czasami zmiękczona woda może powodować korozję. Jeśli instalacja sanitarna wykonana jest z rur miedzianych, a woda zmiękczona do zera, jest to możliwe. Spowoduje to korozję i zmianę właściwości organoleptycznych wody. W innych przypadkach miękka woda nie ma wpływu na tworzywa użyte w instalacji. Więcej informacji zawiera ten artykuł: Czy zmiękczanie wody powoduje korozję instalacji miedzianej?

Czas na wybór zmiękczacza wody

Zmiękczacze wody mogą być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i usprawnienie codziennego życia. Warto zainwestować w takie urządzenie, aby mieć w domu miękką wodę. Te mity zostały obalone! Miękka woda jest bezpieczna dla Twojego zdrowia i można ją bezpiecznie używać do kąpieli, napełniania urządzeń AGD i ogrzewania kotłów. Nie jesteś pewien, który zmiękczacz wody jest najlepszy? Skontaktuj się z nami!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz