Zmiękczacz wody może być przydatnym urządzeniem, które może zwiększyć komfort i zmniejszyć zmartwienia związane ze zużyciem wody. Nawet najlepszy zmiękczacz wody może czasem zawieść, ale możliwe jest naprawienie prawie każdej awarii. Pokażę Ci, jak poradzić sobie z sytuacją, w której zbiornik na sól nie odbiera wody ze zmiękczacza.

Choć korzystanie ze zmiękczacza wody może być przyjemne i nie sprawiać problemów, to jednak zdarzają się sytuacje, w których trudno jest określić przyczynę problemu i jak go naprawić.

Awarie są często spowodowane wadami produkcyjnymi (do wykrycia zaraz po podłączeniu urządzenia) lub zużyciem, poluzowaniem elementów przez lata użytkowania.

Być może nie zgłaszasz zbyt często problemu braku podawania wody do zbiornika z solą. Jednak taki problem może Ci się przydarzyć. Może być wiele czynników, które przyczyniły się do powstania problemu. Nie ma jednego rozwiązania. Często trzeba będzie przyjrzeć się urządzeniu i trochę poszperać w środku, aby poznać jego budowę i działanie.

Dobra wiadomość jest taka, że większość użytkowników poradzi sobie z naprawą samodzielnie, więc nie ma potrzeby korzystania z pomocy technika.

Jak działa zmiękczacz wody?

Wylot kanalizacji będzie w pełni drożny, jeśli wszystko jest w porządku. Proces polega na tym, że roztwór solanki i woda są zasysane razem, a następnie woda jest wyrzucana do kanału. Zmiękczacz nie pozwoli na zassanie wody, jeśli nie będzie jej zasilał. Zablokowany wylot oznacza, że nie ma poboru solanki, co może prowadzić do nieprawidłowej regeneracji i innych problemów związanych ze zmiękczaniem wody.

Niemożność wytworzenia roztworu solanki i brak podawania wody do zbiorników soli nie spowoduje uszkodzenia zmiękczacza wody. Nie będzie on jednak w stanie spełniać swojej funkcji. Oznacza to, że nie powinniśmy spodziewać się miękkiej wody z kranu, jeśli wystąpi ten problem.

Problem ten jest spowodowany przez.

Sporządziłem listę najczęstszych przyczyn braku wody w zbiornikach solankowych. Zostaną one wymienione według częstotliwości ich występowania. Do każdej diagnozy zostanie przedstawione rozwiązanie lub alternatywne rozwiązania.

Przyczyna Możliwe rozwiązania
Kanalizacja może być zatkana przez załamanie lub blokadę mechaniczną. Jeśli wąż jest zagięty, można to skorygować poprzez jego oczyszczenie.
Nieszczelność w pobliżu pływaka lub na wężu solanki Usunąć przeciek
Zablokowany lub zanieczyszczony spływ Naprawić, wyczyścić lub wymienić
Wtryskiwacze, które są zatkane lub poplamione wewnątrz głowicy Wyczyść lub wymień
Złe ustawienia głowicy sterującej Wszystko zależy od urządzenia. Najlepiej zwrócić się do producenta lub sprzedawcy o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Najczęstszą przyczyną jest zagięty wąż lub cząstki mechaniczne w instalacji wodnej. Sprawdź te elementy w pierwszej kolejności. Nieszczelności wokół pływaka lub na wężu solanki mogą powodować zasysanie powietrza zamiast roztworu solanki.

Należy zwrócić szczególną uwagę na pływak. Może się on zatkać solą lub innymi cząstkami stałymi, uniemożliwiając przepływ wody. Może również skleić się, osiąść w miejscu odcięcia i nie dostarczać soli do zbiornika soli.

Inżektor jest równie ważny w procesie zasysania solanki. Kontroluje on intensywność procesu. Nie będzie prawidłowo pobierał roztworu, jeśli ulegnie zabrudzeniu. Warto dokładnie przyjrzeć się temu elementowi i określić jego stan.

Problem może nie leżeć w zjawiskach wymienionych powyżej. Może to być ustawienie głowicy sterującej. Zdarza się, że użytkownik przypadkowo coś przestawi podczas obsługi sterownika.

Problemy z podawaniem soli do zbiornika solanki mogą być również spowodowane drobnymi cząstkami mechanicznymi np. żelazem wytrąconym w wodzie. Kawałki drewna i węgla mogą dostać się do zmiękczacza wody, jeśli znajduje się on w kotłowni.

Zanieczyszczenia te mogą spowodować zablokowanie przewodu kanalizacyjnego. Takie przypadki wymagają gruntownego czyszczenia.

Inżektor może być również zatkany przez żelazo. Czyszczenie inżektora w takich przypadkach może być trudne. Najlepiej jak najszybciej po zamówieniu wymienić go na nowy. Warto wyczyścić wtryskiwacz przynajmniej częściowo, jeśli jest to pilnie potrzebne.

Czy lepiej skonsultować się z ekspertem, gdy ma się jakieś pytanie?

Jak wspomniałem wyżej, problemy związane z doprowadzeniem wody do zbiorników solanki często można rozwiązać samodzielnie. Dużą rolę odegra konstrukcja zmiękczacza wody. Dostęp do wewnętrznych części niektórych modeli może być utrudniony. W takich przypadkach może być potrzebna pomoc profesjonalnego technika.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z głowicą sterującą, należy niezwłocznie skontaktować się z działem technicznym.

Inne problemy ze zmiękczaczem wody?

Zobacz artykuł Zmiękczacz wody - problemy i rozwiązania, aby uzyskać pełną listę możliwych problemów i sugerowanych rozwiązań.

Jestem dostępny, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania poprzez czat, e-mail lub telefon.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz