Woda z wodociągów, zanim trafi do odbiorców, musi zostać dokładnie oczyszczona. Stacje uzdatniania wody zapewniają bezpieczną, czystą wodę, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Jak to możliwe, że żółta woda pojawia się w naszych domach? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Mamy również wskazówki, które pomogą Ci szybko i skutecznie pozbyć się żółtawej wody i znów cieszyć się krystalicznie czystą wodą. Ciesz się!

Przyczyny powstawania żółtej lub pomarańczowej wody w kranie

Najczęstszą przyczyną żółtej wody jest awaria rurociągów lub tworzenie się osadów w rurach. Żółty kolor jest ze względu na obecność naturalnego śluzu, znany również jako film biologiczny. Ten śluz osadza się na ścianach i rur. Woda ma żółtawy odcień z powodu związków żelaza i tlenu. Ciecz ta nie powinna być traktowana jako zagrożenie. Jest ona całkowicie bezpieczna dla życia człowieka. Woda zawierająca warstwę biologiczną nie zmienia swoich właściwości ani składu.

Może również zmienić kolor, jeśli zawiera duże ilości niektórych pierwiastków. Nadmiar manganu może wpływać na barwę cieczy. Nie stanowi on jednak zagrożenia dla organizmu człowieka.

Niepokojącym objawem jest zmiana barwy wody na ciemnopomarańczową lub brązową. Może to oznaczać, że w cieczy znajdują się zanieczyszczenia, np. ze ścieków, które mogą zawierać różne rozpuszczalniki.

Co należy zrobić, jeśli woda z mojego kranu jest żółta lub pomarańczowa?

Czy jesteś zaniepokojony, że woda z Twojego kranu jest żółtawa lub pomarańczowa? Czy obawiasz się, że woda może zawierać szkodliwe substancje lub mikroorganizmy? Wykonaj badanie wody. Usługę tę świadczą laboratoria zlokalizowane w terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz uczelnie i instytucje prywatne zajmujące się analizą wody. Praktyki te często wykonywane są przez firmy specjalizujące się w doborze urządzeń do uzdatniania wody oraz kopaniu studni. Aby przekazać próbkę do analizy, należy wypełnić formularz. Wyniki badania otrzymuje się zazwyczaj w ciągu 48 godzin od momentu przekazania próbki wody do analizy.

Analiza wody wykaże, czy znajdują się w niej szkodliwe mikroorganizmy lub niebezpieczne substancje. Uzyskasz również informacje o pierwiastkach zawartych w wodzie. Może się okazać, że żółtawa woda z kranu jest spowodowana nadmiarem manganu. Warto zainwestować w filtry, aby mieć pewność, że mamy czystą, przejrzystą wodę.

Czy w Twoim kranie jest żółta woda? Zaopatrz się w filtr!

Wysoki poziom manganu może spowodować, że woda stanie się słomkowożółta lub nawet pomarańczowa. Chociaż nie jest on szkodliwy dla zdrowia, może powodować problemy z zaopatrzeniem w wodę. Woda z wysokim poziomem manganu może mieć metaliczny posmak. Dobry filtr pomoże Ci odzyskać czystą wodę. System odwróconej osmozy może zmniejszyć zawartość manganu. Sprzęt ten jest używany nawet przez producentów wody butelkowanej. Te zaawansowane urządzenia mogą być używane do szybkiego usuwania nadmiaru manganu, usuwania pozostałości rdzy i wyrównywania piasku. Filtry do wody z odwróconą osmozą zmiękczają wodę, dzięki czemu nie pozostawia ona nieestetycznych osadów na ceramice i armaturze. Zaawansowane urządzenia do odwróconej osmozy dostępne są w naszym sklepie w kategorii: https://sklep.osmoza.pl/odwrocona-osmoza-c-2.html. Są to zarówno urządzenia wolnostojące, jak i filtry, które można montować pod zlewozmywakami. Wszystkie są niezwykle trwałe i wydajne. Są również bardzo przystępne cenowo.

Urządzenia do wstępnego napowietrzania wody to kolejny sposób na usunięcie manganu z wody. Potrafią one skutecznie wyeliminować każdą ilość tego pierwiastka. Metoda ta jest całkowicie ekologiczna. Nie wymaga stosowania żadnych substancji chemicznych, które mogłyby negatywnie wpływać na środowisko. Urządzenia wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody mogą być bardzo proste w obsłudze i ekonomiczne w eksploatacji. Nie wymagają one regularnej konserwacji, która mogłaby prowadzić do dodatkowych kosztów. Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń do wstępnego napowietrzania wody. Jeden z nich posiada poduszkę ze sprężonego tlenu i jest kompatybilny z wieloma hydrofonami. Należy pamiętać, że istnieją ograniczenia dla tych urządzeń ze względu na parametry wody. Ten drugi typ urządzenia nie wymaga galwanizowanego zbiornika ciśnieniowego i zewnętrznego napowietrzacza.

Mangan, który powoduje żółte zabarwienie wody, może być usuwany za pomocą demanganu i wymiany jonowej oraz złóż regenerowanych nadmanganianem potasu.

Polecamy filtry do wody montowane na kran. Sprawdź!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz