Jaki filtr wybrać do domu jednorodzinnego?

Woda, zanim trafi do kranu, ma kontakt z wieloma potencjalnie szkodliwymi substancjami. Regularne spożywanie zanieczyszczonych płynów może mieć znaczący wpływ na zdrowie. Filtr musi być jednak dostosowany do poszczególnych negatywnych czynników - woda może mieć niekiedy nadmiar kamienia, manganu, może być też pełna mikroorganizmów. W domu jednorodzinnym potrzebny jest filtr, który zapobiega zanieczyszczeniom. W praktyce jest to system wielu filtrów. Znajduje się on przy głównym zaworze budynku.

Ważne jest, aby sprawdzać jakość wody. Zalecamy pobranie próbki do lokalnej stacji sanitarnej lub wykonanie testu kropelkowego. Zła jakość wody może objawiać się również w postaci szybko tworzących się plam na naczyniach i armaturze kuchennej.

Jaki filtr wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od poziomu zanieczyszczenia. Domy jednorodzinne często mają dostęp do czystej wody z kranu, więc skomplikowany system filtracji nie jest konieczny. Mimo to powinieneś użyć filtra polipropylenowego. Działa on na zasadzie sedymentacji i zachowuje się jak sito. Usuwa większe zanieczyszczenia, takie jak cząsteczki rdzy i piasku. Jest on często stosowany jako pierwszy etap filtracji wody pitnej.

Chlor zawarty w wodzie wodociągowej może powodować nieprzyjemne zapachy i wysoki poziom chloru. Substancja ta jest wykorzystywana w stacjach uzdatniania wody. W takich przypadkach niezbędny jest filtr węglowy. Składa się on z węgla aktywowanego, który usuwa chlor i zanieczyszczenia organiczne, takie jak benzen, pestycydy i pozostałe zanieczyszczenia mechaniczne (do 3 um). Filtr poprawia walory smakowe i zapachowe wody.

Woda studzienna może również stanowić poważne zagrożenie dla mikroorganizmów. Wyższy poziom bakterii występuje częściej na terenach położonych w pobliżu farm zwierzęcych i pól uprawnych. Mogą one powodować wysoką gorączkę i choroby układu pokarmowego, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi dla zdrowia. W przypadku ich wystąpienia można zastosować filtr z lampą UV. Promieniowanie ultrafioletowe o określonej częstotliwości uszkadza DNA mikroorganizmów.

Twardość wody jest jednym z głównych problemów, jakie woda może powodować w domu. Polega ona na wysokim stężeniu jonów wapnia i magnezu. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w plamach na armaturze kuchennej i sprzęcie AGD (pralka i ekspres do kawy, żelazko, czajnik itp.). Wyższy poziom kamienia w wodzie może również wpływać na skuteczność działania detergentów, a także negatywnie wpływać na kondycję włosów i skóry. Filtry te wyposażone są w złoże jonowymienne. Jest to granulowana, zjonizowana żywica sodowa. Jony te są wymieniane przez twardą wodę przechodzącą przez filtr na jony magnezu i wapnia, które osadzają się na granulacie.

Chociaż wyżej wymienione filtry stanowią podstawę, woda wpływająca do domu może zawierać również inne zanieczyszczenia, takie jak żelazo czy mangan. Zanieczyszczenia te mogą wpływać na barwę i mętność wody. Warto zwrócić uwagę na urządzenie odżelaziające (tj. urządzenie kolumnowe ze specjalną głowicą.

Wymienione powyżej rozwiązania służą do uzdatniania wody w całym budynku. Są one dopasowane do specyficznych potrzeb i zanieczyszczeń każdego obiektu. Filtry do wody w domach jednorodzinnych nie muszą być bardzo wydajne. Można zaopatrzyć się w filtr wielofunkcyjny, czyli system, który wykonuje więcej niż tylko powyższe czynności. Te zaawansowane urządzenia mogą zmiękczać, odżelatynizowywać i pełnić wiele innych funkcji. Konkretny model będzie się różnił. Nie są one wyposażone w lampy UV, więc muszą być zainstalowane oddzielnie.

Podczas gdy wymienione rozwiązania oczyszczają płyn w całym obiekcie, eksperci zalecają dodanie filtracji do wody pitnej. Do tego celu można wykorzystać systemy odwróconej osmozy, które zazwyczaj znajdują się w pobliżu kranu kuchennego. Ciecz jest oczyszczana prawie całkowicie poprzez przepuszczenie jej przez kilka filtrów i półprzewodzącą membranę osmotyczną. Może być używana do gotowania i picia.

Jaki filtr jest najlepszy dla domu jednorodzinnego?

Po pierwsze, zbadaj swoje zasoby wody. Pozwoli Ci to zaprojektować system filtracji, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz