Odwrócona osmoza (RO) jest procesem oczyszczania wody przez półprzepuszczalną membranę w celu usunięcia niepożądanych zanieczyszczeń i cząsteczek. W zwykłej osmozie, jak zademonstrowano na tysiącach lekcji przyrody w szkołach średnich na całym świecie, woda słodka i słona (lub cukrowa) są oddzielone przez półprzepuszczalną membranę. Woda wędruje przez membranę od roztworu słabego do mocnego, aż woda będzie jednakowo słona (lub cukrowa) po obu stronach.

Proces ten może zostać odwrócony, jeśli do mocniejszego roztworu zostanie przyłożone ciśnienie. Kiedy to nastąpi, woda migruje przez półprzepuszczalną membranę z dala od rozpuszczonych substancji stałych. To właśnie ten proces jest wykorzystywany w odwróconej osmozie do oddzielania rozpuszczonych soli i minerałów z wody zasilającej. Jest to bardziej efektywne niż użycie wkładów filtrujących (które zazwyczaj używają węgla jako medium filtracyjnego) i skutkuje odrzuceniem do 98% rozpuszczonych zanieczyszczeń.

Jakie minerały RO może usunąć z wody kranowej?

Dobrze wiadomo, że miejska woda z kranu zawiera chlor, który może nadać jej chemiczny lub leczniczy smak. Mniej wiadomo, że różne sole i minerały (całkowite rozpuszczone substancje stałe lub TDS) mogą być również obecne w wodzie z kranu.

Ekstrakcja aromatu z olejków w ziarnach kawy jest skomplikowana przez obecność tych różnych minerałów w wodzie zasilającej. Choć niewielkie ilości niektórych minerałów, takich jak wapń i magnez, mogą faktycznie pomóc w wydobyciu smaku, inne, takie jak chlorki i siarczany, mogą spowodować, że kawa stanie się kwaśna lub gorzka - nie jest to dobra wiadomość, jeśli wydałeś pieniądze na niezwykle rzadkie i drogie ziarna kawy uprawiane przez rdzenne plemiona w górach Chalatenango w Salwadorze.

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie

Rozpuszczone minerały, oprócz szkodliwego wpływu na smak kawy, mogą również uszkodzić sprzęt. Każdy zna zjawisko osadzania się kamienia, które występuje w czajnikach domowych w rejonach o twardej wodzie. To samo dzieje się w bojlerze ekspresu do kawy. Chociaż usuwanie kamienia z wnętrza urządzenia jest możliwe, wymagane silnie kwaśne substancje chemiczne mogą być trudne do bezpiecznego stosowania i odpowiedzialnej utylizacji. Wielokrotne stosowanie silnych roztworów odkamieniających może również skrócić żywotność urządzenia.

Stare przysłowie mówi, że "lepiej zapobiegać niż leczyć". Niezależnie od tego, czy stosuje się filtrację liniową w celu zmniejszenia zawartości minerałów, czy odwróconą osmozę w celu całkowitego usunięcia zanieczyszczeń, radzenie sobie z rozpuszczonymi minerałami powodującymi powstawanie kamienia, zanim dotrą one do urządzenia, jest korzystniejsze i zazwyczaj bardziej opłacalne niż rozwiązywanie problemów wynikających z tworzenia się twardego kamienia.

Uzyskanie miary problemu

Aby dowiedzieć się, czy system odwróconej osmozy pomoże Ci rozwiązać problem smaku lub twardego kamienia, najpierw musisz dowiedzieć się, jak twarda jest Twoja woda. Zaleca się, aby uzyskać odpowiedni zestaw do testowania wody, aby uzyskać jasny pomiar ilości całkowitych rozpuszczonych substancji stałych w dostawie wody. TDS jest mierzona w ppm (części na milion) i zgodnie z Specialty Coffee Association of America (SCAA), odpowiednie ppm dla wody zasilającej w zastosowaniach kawowych powinno być około 150ppm, choć to nie bierze pod uwagę rodzaju minerałów w wodzie, z niektórych są bardziej kłopotliwe niż inne przy parzeniu wspaniałej kawy smak.

Tak więc, dlaczego odwrócona osmoza sprawia, że świetnie smakuje kawa?
Podczas gdy koneserzy kawy chętnie dyskutują o źródłach i rodzajach ziaren kawy (a czasami o tym, przez ile cywet przeszła), często zapomina się, że filiżanka kawy to w 98% woda. Niewidoczne substancje chemiczne i minerały, które są rozpuszczone w wodzie zasilającej mogą mieć dramatyczny, a czasami katastrofalny wpływ na smak kawy. Nowoczesne systemy odwróconej osmozy pozwalają zaparzaczom usunąć niepożądane zanieczyszczenia z wody zasilającej ekspres do kawy, zachowując jednocześnie pewne minerały, które wspomagają ekstrakcję smaku z mielonej kawy i poprawiają jej smak.

Nowoczesne systemy RO zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o kawie i dlatego są wyposażone w sprytne zawory mieszające. Zawór mieszający pozwala na wprowadzenie zmiennej ilości wody, która ominęła system odwróconej osmozy (ale została oczyszczona przez filtr węglowy) z powrotem do wody zasilającej, zapewniając, że niezbędne ilości korzystnych minerałów są zawarte, ale chlor i cząstki stałe są usunięte. Umożliwiając zaparzaczom dostosowanie wody w ten sposób, można wypróbować różne profile wody w celu znalezienia tego, który działa najlepiej z różnymi mieszankami kawy i typami ekspresów.

Taka jest poprawa zarówno jakości kawy i redukcji kamienia, że niektóre palarnie / dostawcy wymagają teraz swoich klientów do korzystania z systemów odwróconej osmozy, zwłaszcza w obszarach o twardej wodzie, takich jak Londyn i południowo-wschodniej.

Filtracja specyficzna dla danego miejsca

Po pracy z aplikacjami gastronomicznymi, czy to do kawy, pary i pieców konwekcyjno-parowych, czy zmywarek, zawsze stwierdzaliśmy, że to, co działa w jednym miejscu, zwykle nie działa w innym, znajdującym się tuż obok. Regionalne typy wody, często różniące się znacznie na zaskakująco małym obszarze geograficznym, oznaczają, że różne metody uzdatniania działają lepiej na powierzchownie podobnych instalacjach. Oprócz rodzaju wody, przy określaniu systemu uzdatniania wody, RO lub innego, należy również wziąć pod uwagę natężenie przepływu i objętość wymaganej wody.

Z tego powodu zawsze zalecamy przetestowanie wody i, co najważniejsze, rozmowę z ekspertem przed podjęciem decyzji o wyborze systemu do zainstalowania.

Podsumowując, RO jest doskonałym rozwiązaniem zapewniającym najwyższą elastyczność, pozwalając Ci na dostosowanie wody do Twoich potrzeb z dużą dokładnością. Jak w przypadku każdego systemu, który oferuje więcej opcji i większe "możliwości regulacji", możliwe jest popełnienie błędu, chyba że wiesz, co robisz. Pomyśl o tym jak o wysoko dostrojonym samochodzie wyścigowym: ustaw go prawidłowo, a możliwe jest uzyskanie znacznie lepszych osiągów niż w przypadku zwykłego samochodu drogowego - ale ustaw go źle, a zaburzysz jego równowagę i utrudnisz prowadzenie. Jak każda maszyna o wysokich osiągach, będzie również wymagał regularnych poprawek, aby utrzymać jak najlepsze osiągi. Podobnie jednak jak w przypadku samochodów wyścigowych, jeśli włożysz w to trochę pracy, przekonasz się, że jest to warte wysiłku, zapewniając niezrównany poziom elastyczności i doskonałe napary.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz