Nanofiltracja ma stać się najpopularniejszą metodą uzdatniania wody i znajdzie się w prawie każdym domu.

Dowiedz się dlaczego każdy chce ją mieć.

Nanofiltracja (lub NF) jest procesem filtracji membranowej, w którym siłą napędową membrany jest różnica ciśnień pomiędzy dwoma stronami membrany, tzw. napięcie transmembranowe. Zasada działania membrany NF jest taka sama jak RO. Pod względem dokładności filtracji, NF plasuje się pomiędzy ultrafiltracją (RO) a odwróconą osmozą (UF). Poniżej znajduje się wykres, który pokazuje różnice pomiędzy typami filtracji w oparciu o wielkość zatrzymywanych cząsteczek.

Jak działa membrana NF

Woda przepływa przez cienkie pory membrany nanofiltracyjnej, gdy jest pod ciśnieniem z sieci wodociągowej.

Membrana NF jest membraną jonoselektywną. Potrafi ona rozpoznać rodzaj jonów wody (jedno- i wielowartościowe), a nie tylko ich wielkość. Pomiędzy płynnymi składnikami błony a jej powierzchnią mogą występować oddziaływania elektrostatyczne, czyli siły przyciągania i odpychania. Może to prowadzić do działań jonoselektywnych. Wydaje się, że pierwiastki te powinny przenikać przez membrany, na podstawie ekranowania fizycznego (wielkość porów około 1 nm i rozmiary cząsteczek chlorków (odpowiednio 0,12 i 0,23 nm). Jednak współczynnik odrzucenia dla chlorków wynosi 90%, a dla siarczanów co najmniej 90%.

Jak skuteczna jest membrana NF?

Co nanofiltracja robi z Twoją wodą?

  • Bromodichlorometan zredukowany do 99,9%.
  • Chloroform zredukowany do 99%.
  • Chlor zredukowany do 99.7%
  • Chloraminy zredukowane do 99,7%
  • Chlorek winylu zredukowany do 99%.
  • Trihalogenometany zredukowane do 99%.
  • Wirusy, bakterie i związki organiczne - 99%.
  • Metale ciężkie - 99%.

Co to jest system NF?

Wielostopniowe systemy nanofiltracji to urządzenia do uzdatniania wody. Membrana NF jest najważniejszym komponentem. To ona wykonuje główną pracę. W systemach NF dostępne są dodatkowe filtry wstępne. Filtry te wstępnie oczyszczają wodę zanim trafi ona na membranę. Niektóre systemy mogą mieć dodatkowe filtry końcowe (postfiltracja) za membraną NF. Opcjonalne akcesoria do systemów NF obejmują zbiornik ciśnieniowy, ogranicznik przepływu (w celu zmniejszenia odrzutu wody), złącze odrzutu kanalizacyjnego, wylewkę i czasami pompę wspomagającą.

Do czego służą filtry wstępne? Czy membrana nie jest wystarczająca?

System NF oczyszcza wodę zanim zostanie ona skierowana na membranę. Jest to wkład piankowy lub wkład węglowy. Dlaczego? Dlaczego? Pierwszy etap usuwa z wody najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia, przepuszczając jednocześnie te mniejsze. Zanieczyszczenia te są wychwytywane w drugim etapie. Jeśli pominiesz wstępne oczyszczanie i skierujesz silnie zanieczyszczoną wodę prosto do precyzyjnego filtra, szybko się on zatka i będzie wymagał częstej wymiany. Każdy element filtracyjny ma bardzo długą żywotność dzięki systemowi filtrów wstępnych. Filtry wstępne wystarczają na 6 miesięcy, a membrana NF na wiele lat. Membrany filtracyjne są wrażliwe na chlor i łatwo mogą zostać przez niego uszkodzone. Dlatego ważne jest, aby usuwać chlor z wody za pomocą wkładu węglowego.

Jakie są zalety i wady systemów NF?

KORZYŚCI:

  • Systemy RO charakteryzują się niższym odrzutem wody.
  • Zdolność do redukcji soli i innych substancji rozpuszczonych (TDS) w wodach słonawych.
  • Zatrzymanie minerałów w wodzie
  • Redukcja metali ciężkich.
  • Redukcja azotanów, siarczanów.
  • Usuwanie koloru, mętności i garbników.
  • Zmiękczanie wody
  • Działanie bez dodatku środków chemicznych (nie wymaga regeneracji solą itp.).
  • pH wody powinno być na odpowiednim poziomie.
  • Dezynfekcja (usuwanie lub obróbka bakterii i wirusów).

WADY:

  • Filtracja wstępna jest wymagana dla bardziej zanieczyszczonej wody (wkłady 0,5 do 20 mikronów). Filtracja wstępna jest wymagana dla membran spiralnych. Większość systemów NF jest domyślnie wyposażona w filtrację wstępną.
  • Całkowite usunięcie jonów monowalentnych i soli.
  • Membrany NF mogą być nieco droższe niż membrany osmotyczne.
  • Membrany NF są wrażliwe na wolny chlor (mogą zatrzymać do 1000 ppmh). Wstępna filtracja z węglem aktywnym lub disulfitem jest zalecana dla wysokich poziomów chloru.

Jakie są różnice pomiędzy tymi systemami?

Nanofiltracja to świetny sposób na oczyszczanie wody. Każdy system z zainstalowaną membraną wysokiej jakości powinien działać tak samo dobrze. Istnieje wiele systemów nanofiltracji, które można znaleźć w renomowanych sklepach z filtrami. Istnieje między nimi wiele różnic, w tym jakość komponentów i wkładów, wydajność lub szybkość, z jaką oczyszczają wodę, a także opcje dodatkowe. Filtracja wody wiąże się z pewną utratą ciśnienia, co powoduje wolniejszy przepływ wody. Im wyższy poziom filtracji, tym większa utrata ciśnienia. Ma to bezpośredni wpływ na łatwość użytkowania. Różne metody mogą być użyte do zwiększenia przepływu, aby filtr był bardziej przyjazny dla użytkownika. Istnieje wiele membran, które mają różną wydajność. Te lepsze, zainstalowane w lepszych systemach, mogą uzdatniać wodę znacznie szybciej i przy zachowaniu tej samej jakości. Niektóre modele posiadają dwie membrany do tego celu. Niektóre systemy zawierają pompę, która podnosi ciśnienie. Niektóre systemy posiadają zbiornik ciśnieniowy, tak jak systemy RO. Dzięki temu woda może być zwracana szybciej niż w przypadku wolniejszych membran. Niektóre systemy posiadają również dodatkowe wkłady, które mogą poprawić wydajność wody oczyszczanej za pomocą membrany NF. Wkłady te mogą być używane do jonizacji, demineralizacji lub węgla. Kolejną różnicą jest ich wygląd. Niektóre jednostki mogą być dumnie prezentowane na blacie kuchennym i wyglądają bardzo elegancko.

Jakie są najlepsze warunki do pracy membrany NF?

Nanofiltracja jest trudniejsza niż ultrafiltracja (UF), mikrofiltracja (MF), ale nie jest tak wymagająca jak membrana RO. Producent membran określi wymagania jakościowe dla wody zasilającej, takie jak:

  • Woda SDI (Silt Density Index), wartość: SDI15500 5.
  • Woda bez chloru (odporność tylko na 1000 ppm-godzin lub 0,1ppm);
  • Max. temperatura wody: 40 degC;
  • Maksymalne ciśnienie robocze: 5 bar
  • Maks. Ciśnienie robocze: 45 bar (do zastosowań przemysłowych);
  • Zakres pH: 3- 10

Dlatego zaleca się przed jonizatorem.

Nowoczesne jonizatory wytwarzają wodę alkaliczną za pomocą elektrolizy. Daje to korzyści lecznicze i prozdrowotne. Niektóre jonizatory mają podstawową filtrację wstępną, podczas gdy inne nie mają w ogóle filtra i wymagają zewnętrznych filtrów. Woda musi być oczyszczona przez odwróconą osmozę, nanofiltrację lub inne metody w celu wyeliminowania metali ciężkich, bakterii i wirusów. Inne filtry nie gwarantują, że woda jest bezpieczna. Do elektrolizy, jonizator wymaga minimalnej ilości soli mineralnych. Są one całkowicie usuwane przez osmozę. Rewelacyjny filtr NF jest najlepszą metodą filtracji wstępnej przed jonizatorem.

Najważniejszym pytaniem jest:

Czy muszę zainwestować w system nanofiltracji wody dla mojego domu?

Przyjrzyjmy się kilku argumentom.

  • Jakość wody zawsze będzie zła. Jakość wody poprawiła się w ciągu ostatnich kilku lat, to prawda. Dostarczenie czystej wody wszystkim konsumentom jest niemożliwe i ekonomicznie nieopłacalne. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa 99% wody do celów przemysłowych (pranie, toalety itp.). Warto zainteresować się systemami uzdatniania wody, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie.
  • Wreszcie przestaniesz nosić wodę w plastikowych butelkach. Pozwoli Ci to na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Będziesz też bardziej odpowiedzialny za środowisko.
  • Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że woda z osmozy miała dziwny smak lub miałeś wrażenie, że jest sterylna, to powinieneś spróbować wody z nanofiltracji! Ta metoda nie usuwa minerałów z wody, dzięki czemu jest ona naprawdę pyszna!
  • Jest o wiele bardziej opłacalna niż inne metody filtracji, a przy tym ma najwyższą jakość wody. To jest mocny argument!

Warto wiedzieć:

Urządzenia do bezpośredniej produkcji wody to najnowsze innowacje w dziedzinie nanofiltrowania wody. System produkuje duże ilości wody, gdy otwiera się wylewka czystej wody. Jest to co najmniej 1 litr na godzinę. Wysokowydajne membrany umożliwiły wyeliminowanie konieczności stosowania zbiornika do magazynowania wody.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz