Zastanawiasz się nad zakupem filtra. Czy jesteś pewien, że warto w niego zainwestować? Masz rację. Filtr do wody jest niezwykle przydatnym i często niezbędnym urządzeniem. Sama liczba dostępnych opcji uzdatniania wody może być przytłaczająca. Jak wybrać odpowiedni system uzdatniania wody? Na co należy zwrócić uwagę? Jak uniknąć pomyłki i kupić urządzenie dostosowane do swoich potrzeb.

Aby podjąć właściwą decyzję, należy najpierw określić swoje potrzeby. Najłatwiej jest zacząć od zadania sobie kilku podstawowych pytań.

1. Jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na oczyszczoną wodę?

Przed zakupem filtra do wody należy zastanowić się, jakie jest nasze dzienne zużycie wody. Jeśli jest ono niewielkie, wystarczy na przykład filtr dzbankowy. W przypadku większego zapotrzebowania potrzebne będą bardziej zaawansowane urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń o różnej wydajności. Może to prowadzić do wyższych kosztów zarówno zakupu, jak i eksploatacji.

2. Jakiej jakości wodę posiadasz?

Jakość wody jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego filtra. Nie ma znaczenia, czy chcemy usuwać piasek, muł, zanieczyszczenia organiczne czy chemiczne. Może nas niepokoić rozpuszczone żelazo, które może powodować rdzawe plamy, lub możemy chcieć pozbyć się bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Pozostaje jeszcze kwestia twardości wody. Możemy użyć filtra, aby zmiękczyć wodę i wyeliminować nagromadzenie wapnia, które może powodować osadzanie się kamienia w czajniku. Wszystkie zanieczyszczenia wody mogą wpływać na jej smak i zapach, a tym samym na smak potraw i napojów, które przyrządzamy przy jej użyciu.

Na rynku dostępne są filtry, które rozwiązują jeden z powyższych problemów, a także takie, które zajmują się kilkoma problemami jednocześnie, np. systemy odwróconej osmozy.

Wyniki badań przeprowadzonych przez zakład wodociągowy mogą być wykorzystane do określenia jakości wody w domach, w których jest woda wodociągowa. Mieszkańcy mieszkań lub domów, w których jest woda z kranu, mogą ją zbadać w lokalnej stacji sanitarnej lub w specjalistycznym laboratorium.

Filtr do wody

3. Czy filtr będzie używany do uzdatniania wody wodociągowej czy wody z własnego ujęcia?

Filtrację wody wodociągowej można przeprowadzić za pomocą prostszego urządzenia. Jeśli filtr ma być używany do filtrowania wody wodociągowej, można wybrać mniej zaawansowane urządzenie. W takim przypadku można udać się do laboratorium lub powiatowej stacji sanitarnej. Najprostszym sposobem uzyskania pomocy jest skontaktowanie się z firmą specjalizującą się w systemach filtrujących. Zbada ona naszą wodę i dobierze dla nas odpowiedni filtr.

4. Czy zamierzasz filtrować wodę w swoim domu, czy w określonych punktach?

Miejsce, w którym mieszkasz, to kolejny ważny czynnik przy wyborze odpowiedniego filtra. W domach jednorodzinnych i w mieszkaniach można stosować różne filtry. Możliwe jest filtrowanie wody w określonych punktach.

Konieczne jest stosowanie profesjonalnych filtrów, które są złożone i mogą oczyszczać wodę w całym domu lub mieszkaniu. Można oczyszczać wodę tylko w niektórych miejscach, na przykład w kuchni. Jeśli chcesz oczyszczać wodę w określonych miejscach, np. w kuchni (osobny filtr do zmywarki i osobny do wody pitnej) lub w łazience (osobny filtr do kąpieli), powinieneś poszukać innych rozwiązań.

5. Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup filtra do wody?

Cena filtra do wody jest często bezpośrednio związana z jego jakością. Jakość filtra decyduje o jego cenie. Będzie on miał bardziej precyzyjny system filtracji, będzie działał dłużej i rzadziej będzie wymagał wymiany. Możliwości urządzenia w zakresie uzdatniania wody wpływają na wzrost ceny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz