Szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w sklepie internetowym lub porozmawiać z ekspertem!

Koronawirus znacząco wpłynął na nasze codzienne życie i zmusił nas do większej ostrożności. Warto podjąć kroki, aby się przed nim uchronić. Czy należy zrezygnować z picia wody z kranu Czy istnieje możliwość przeniesienia COVID-19 przez wodę pitną? Co możemy zrobić?

Na całym świecie trwa proces rozprzestrzeniania się choroby układu oddechowego wywołanej przez koronawirusa SARS-Cov-2, znanego również jako COVID-19. Pojawiają się również coraz liczniejsze doniesienia o nowych mutacjach. Zamiast większej liczby odpowiedzi pojawiają się nowe pytania. Niektóre publikacje w Internecie sugerują, że wirus może być przenoszony również przez wodę pitną. Ale czy to prawda? Jakie jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia w tej sprawie?

Skąd ta cała panika?

Panika wybuchła po odkryciu w kwietniu ubiegłego roku w kilku paryskich zbiornikach wodnych koronawirusa spowodowanego przez wirusa. Po przeprowadzeniu badań i przeanalizowaniu wyników, władze francuskie zdecydowały się zamknąć skażone ujęcia. Zapewniły też, że woda pitna jest bezpieczna do spożycia. Woda ze skażonych ujęć była wykorzystywana do podlewania miejskich ogrodów i mycia ulic. Wywołało to zamieszanie i zalew pytań, na które usilnie szukano odpowiedzi.

Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała wytyczne dotyczące jakości i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę. Raport ten zawiera również zapisy dotyczące obecnej sytuacji pandemicznej oraz możliwości zakażenia wirusem COVID-19.

Chociaż WHO przyznaje, że wirus może znajdować się w wodzie pitnej, nie ma dowodów na to, że może on przedostać się do organizmu i wywołać chorobę. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, że dezynfekcja wody jest niezawodnym i szybkim sposobem na inaktywację wirusa. Nie ma dowodów na to, że COVID-19 może przetrwać w wodzie pitnej.

Zarówno rządy jak i WHO zgadzają się, że woda przeznaczona do spożycia przez ludzi z wodociągów komunalnych może być bezpieczna do picia i użytku domowego.

Wirus przenoszony jest przez nosicieli. COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową od osób zakażonych do innych. Do bezpośredniego przeniesienia może dojść poprzez kaszel i kichanie. Głównym nośnikiem patogenów jest powietrze. Innym źródłem zakażenia są powierzchnie, na których przez długi czas utrzymuje się wirus.

Chociaż możliwe jest wykrycie koronawirusów w próbkach wody, są to jedynie śladowe ilości. Można je znaleźć w wodzie, ale także w wielu innych miejscach i na wielu powierzchniach. Nie są to jednak te, które wywołują infekcję.

COVID-19 i ścieki

COVID-19, podobnie jak wiele innych wirusów, może występować również w ściekach. Należy pamiętać, że ścieki komunalne powstające w domach, budynkach użyteczności publicznej, przedszkolach i szpitalach, sklepach i innych obiektach usługowych mogą zawierać duże ilości bakterii, wirusów i pasożytów. Jest to zjawisko powszechnie występujące. Pracownicy tych obiektów są przeszkoleni w zakresie stosowania różnych środków ochronnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń.

Większość wirusów znajdujących się w ściekach jest usuwana przez oczyszczalnie ścieków. Procedury oczyszczalni, które opierają się głównie na dezynfekcji lub chlorowaniu, mogą wyeliminować prawie wszystkie wirusy.

W Polsce są jeszcze oczyszczalnie ścieków, które nie mają rozbudowanej dezynfekcji. WHO twierdzi jednak, że koronawirusy nie mogą przetrwać w wielostopniowych systemach oczyszczania. Jednostki te wyposażone są w systemy uzdatniania wody, które obejmują sedymentację, filtrację i denitryfikację.

Oto fakty na temat COVID-19 i wody

Opublikowany w marcu ubiegłego roku raport Światowej Organizacji Zdrowia zawiera zalecenia dotyczące higieny i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19. Koronawirusy, jednoniciowe wirusy, otoczone są delikatną błoną. Nie są w stanie przetrwać w normalnym środowisku. Są wrażliwe na utleniacze, takie jak chlor, dwutlenek chloru i ozon.

Według WHO woda nie jest zagrożeniem, ale pomocą w walce z COVID-19. Mycie rąk wodą z mydłem jest najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. SARS-CoV-2 należy do grupy wirusów litofilnych. Oznacza to, że jest on wrażliwy na wszystkie rozpuszczalniki lipidowe. Mycie rąk przez 20 sekund jest najlepszym sposobem na pozbycie się koronawirusa lub innego litofilnego wirusa. Piana wytwarzana podczas mycia rąk skutecznie rozbija wiązania chemiczne, które umożliwiają wirusom przyleganie do skóry. Warto dezynfekować ręce, jeśli nie ma możliwości ich umycia. Można do tego celu wykorzystać popularne płyny na bazie alkoholu.

Koronawirusy istnieją już od jakiegoś czasu.

Koronawirusy nie są nowością i istnieją od wieków. Uważa się, że są one odpowiedzialne za od 10 do 20% wszystkich infekcji związanych z przeziębieniem i grypą. Zgodnie z dostępną literaturą, koronawirusy mogą być dezynfekowane przez światło ultrafioletowe i środki chemiczne stosowane w uzdatnianiu wody, takie jak chlor, podchloryn sodu lub dwutlenek chloru.

WHO zauważa również, że domowe technologie uzdatniania wody, takie jak gotowanie, dezynfekcja chemiczna i lampy bakteriobójcze są warte zastosowania na obszarach o niepewnej jakości wody.

Chroń się

Niektórzy ludzie wolą jednak "dmuchać na zimne". Nie tylko jest to świetne rozwiązanie na wypadek pandemii, ale także dlatego, że masz możliwość picia bezpiecznej, czystej wody. Można zaoszczędzić pieniądze i żyć bardziej ekologicznie, posiadając własny system uzdatniania wody w domu, punkcie lub centrum. Możemy, na przykład, przestać używać plastikowych butelek na wodę. Dzięki temu mniej odpadów trafi do naszego środowiska.

Centralne uzdatnianie wody

Dobrym i centralnym rozwiązaniem jest lampa bakteriobójcza na całej instalacji. Należy pamiętać, że lampa bakteriobójcza musi być zainstalowana na całej instalacji. Jest to bardzo skuteczna metoda i bardzo polecana dla posiadaczy własnych ujęć wody w celach profilaktycznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz