Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem!
Głównym parametrem, który decyduje o jakości produktu jest barwa wody. Co to oznacza? Co się pod nim kryje? Jaki jest normalny kolor wody? Co mogę zrobić, aby przywrócić wodzie jej normalny kolor?
Barwa wody jest fizyczną właściwością wody. Określa on również jakość wody. Barwa wody jest cechą optyczną. Określa się ją poprzez przesianie próbki, dzięki czemu pomiar bezpośrednio wskazuje, czy w wodzie znajdują się substancje odpowiedzialne za jej powstanie. Barwa wody nie jest tożsama z jej odcieniem, czyli inaczej mówiąc kolorem. Jest to często spowodowane zmętnieniem. Po odsączeniu pozostaje tylko barwa wody.
Fachowo woda często określana jest jako barwa rzeczywista, ze względu na rozpuszczone w niej związki. Tylko ta barwa powinna być oznaczana. Drugi rodzaj koloru nazywany jest kolorem pozornym. Jest on spowodowany, gdy zawiesina zabarwia wodę. Woda gruntowa jest zazwyczaj bezbarwna.
Czysta woda jest często opisywana jako jasnoniebieska, ale w małych ilościach może być przezroczysta.
Woda, która nie ma właściwego koloru jest bezpieczna. Woda, której kolor został zmieniony, może być nieprzyjemna do picia. Ważne jest, aby zidentyfikować substancje, które mogą powodować zmianę koloru. Tylko wtedy woda może być całkowicie pozbawiona zaburzonej barwy. Jednak sam kolor wody nie może być uważany za zagrożenie dla zdrowia.
Kolor nie powinien mieć negatywnego wpływu na instalację, ani powodować plamienia bielizny lub armatury. Jest to zazwyczaj problem estetyczny.
A co z odbiorem budowlanym? O tym pisałem w artykule: Jakie badania wody należy wykonać, aby zapewnić odbiór budynku Zmieniona lub podwyższona kolorystyka nie stanowi problemu i nie będzie przeszkodą w odbiorze budynku.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie zawiera obecnie żadnych konkretnych norm dotyczących barwy wody. Jest to jedynie informacja, która powinna być akceptowalna dla użytkowników. Jednak we wcześniejszych dokumentach prawnych wskazywano wartość graniczną na poziomie 15 mg Pt/dm3. Barwa była wyrażona w jednostce odpowiadającej wskaźnikom norm platynowo-kobaltowych. Przy wyborze metod uzdatniania wody często bierze się pod uwagę wartość 15 mg Pt/dm3 i według tego wskaźnika uzdatnia się wodę.
Istnieje wiele powodów, dla których woda może wyglądać inaczej niż w oryginale. Oto najczęstsze z nich.
Woda może być zabarwiona na zielono-niebiesko przez sole żelaza, podczas gdy woda z manganem może mieć kolor od słomkowo-żółtego do brązowego. Woda może być zabarwiona na niebiesko przez siarkę. Siarkowodór zabarwi wodę na kolor szmaragdowy. Woda może być zielona dzięki planktonom, algom i mikroskopijnym roślinom, które żyją w środowisku wodnym. Zawartość soli również ma wpływ na kolor wody. Im bardziej słona woda, tym bardziej żółknie.
Najczęściej spotykanym kolorem jest słomkowo-żółty, który jest spowodowany obecnością żelaza, jak również związków organicznych. Chociaż istnieje wiele zastosowań dla tego koloru, rzadziej spotyka się wodę o brązowawym zabarwieniu. Wynika to z obecności manganu, związków humusowych i żelaza.
Woda może mieć również zielonkawo-niebieski kolor. To może wskazywać na korozję rur miedzianych. Są to tlenki miedzi i osady, które zostały wypłukane z instalacji. Może się tak zdarzyć na przykład wtedy, gdy instalacja znajduje się w miękkiej wodzie lub gdy rury nie są wysokiej jakości. Temat ten został bardziej szczegółowo omówiony w moim artykule: Czy zmiękczanie wody prowadzi do korozji instalacji miedzianej?
W takim przypadku należy dostosować jakość wody do instalacji. Woda nie powinna być zbyt miękka ani mieć niskiego pH. Czasami problem może być również spowodowany przez chlorki. Ten problem również wymaga uzdatniania wody. Należy wyrównać parametry i na podstawie analizy wody dobrać odpowiednie metody uzdatniania.
Czasami może dojść do korozji, jeśli instalacja wykonana jest z materiału złej jakości. Zdarza się, że rury ulegają takiemu "przegryzieniu", że konieczna jest ich wymiana na materiał lepszej jakości. Dzięki temu instalacja będzie bardziej trwała.
Co zrobić, gdy woda ma inny kolor? Ten parametr jest zależny od substancji znajdujących się w wodzie. Jest to znak ostrzegawczy, że z wodą coś jest nie tak. Nie należy go lekceważyć, zwłaszcza jeśli wszystko było dobrze, a nagle wszystko jest inaczej. Czasami może to być spowodowane nagłym wyciekiem ze studni, ale inne czynniki mogą spowodować, że będzie to bardziej poważne. Najlepiej jest zlecić profesjonalną analizę wody, aby określić jej skład i wskazać źródło.
Zmiany barwy wody są najczęściej spowodowane obecnością żelaza i manganu. Pisałam już o tym w artykułach: Czy zażelaziona woda pitna jest niebezpieczna? Jak usunąć mangan w wodzie Należy pamiętać, że substancje te występują najczęściej na drugim stopniu utlenienia w formach rozpuszczalnych i są niewidoczne dla oka. Substancje te mogą wytrącać się z wody podczas przepływu, co powoduje zmianę barwy i wzrost lub zmętnienie. Najlepszym sposobem na pozbycie się koloru jest zastosowanie techniki odżelaziania.
Komentarze (0)