Jak ją uzdatnić do picia?

Woda, którą dostajemy z naszych kranów nie jest tym, czego oczekujemy. Osoby, które miały styczność z branżą uzdatniania wody i badały wodę wodociągową z różnych części Polski, są zszokowane wynikami. Jest to woda, którą najczęściej spożywamy. To jest coś, co robimy codziennie, przez cały dzień. Dlaczego nie pijesz wody prosto z kranu? Jakiej wody używasz do parzenia herbaty? Z jakiej wody przygotowuje się zupy? Jest ona pełna szkodliwych substancji, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Te szkodliwe substancje mogą przez lata gromadzić się w różnych częściach ciała. Woda może czasami wypływać z naszych kranów z powodu ludzkich błędów, zaniedbań lub innych czynników. Może to sprawić, że nawet po latach regularnego picia woda staje się niebezpieczna. Pomimo stałej kontroli, bakterie (a nawet pasożyty) mogą być nadal obecne w wodzie. Woda może również zawierać inne zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do ciężkiej biegunki i innych poważnych problemów zdrowotnych. Pochłaniamy te zanieczyszczenia, a następnie sami stajemy się filtrami wody.

Co mówią Twoi sąsiedzi

"W Polsce w wielu miejscach rury nie były wymieniane od dziesięcioleci. Stare rury mogą zawierać trujące substancje, takie jak ołów, które przedostają się do wody. Stare rury mogą być też po prostu brudne.
(Monika Leżańska, cytat z pogromcymitowmedycznych.pl)

"Rury są zardzewiałe i pełne syfu. Mój nowy kran był zapchany świństwami. Dzieci też mają pasożyty. To przez tę wodę! Zapraszam panie i panów z ZWiK i Sanepidu do jej degustacji w moich domach."
(Gość, źródło: www.naszraciborz.pl

"Woda w Polsce nie jest bezpieczna do picia. Widziałem wiele przypadków, gdzie woda nadająca się do picia powodowała podrażnienia skóry i alergie, czy to w kraju, czy za granicą. Jeśli woda wypływająca z kranu jest brązowawa jak ziemia z ogrodu lub celadon, to coś jest nie tak.
(Damian Głogowski, cytat z pogromcymitowmedycznych.pl)

"Uważam, że woda z kranów w Polsce nie jest bezpieczna do picia. Nie jest odpowiednio filtrowana. Na Lubelszczyźnie jest bardzo kamienista. Nie jest często sprawdzana, więc nie widzimy problemu. Znajdują się w niej duże ilości bakterii. Lepiej jest w krajach rozwiniętych, takich jak Szwecja. Przy kranie można zainstalować filtr do wody, żeby była bezpieczna, a potem można ją po prostu pić z wylotu ;)"...
(Natalia Kalamon, cytat z pogromcymitowmedycznych.pl)

"Widziałam z pierwszej ręki, że np. "Stare Miasto w Krakowie pije chlorowaną, paskudną Wiślankę. Spowodowało to u mnie problemy żołądkowe i skutkowało natychmiastowym powrotem do surowej."
(Jakub Adamczewski, chemik, cytat z pogromcymitowmedycznych.pl)

Co jest przyczyną problemu? Co można zrobić, aby zniknął?

Wbrew powszechnej opinii, ujęcia wody wodociągowej nie są zazwyczaj stosunkowo czystymi wodami podziemnymi. Zamiast tego, rzeki i jeziora są silnie zanieczyszczone pestycydami i innymi chemikaliami. Chemikalia te często zawierają metale ciężkie, a także niebezpieczne bakterie. Wody gruntowe są również zanieczyszczone przez duże ilości lokalnych zanieczyszczeń (np. pochodzących z rolnictwa lub przemysłu). Woda ta jest najpierw uzdatniana. Niektóre szkodliwe substancje są usuwane, tak aby spełniała określone normy. Są one usuwane tylko częściowo, tak aby nie powodowały problemów zdrowotnych. Ze względu na trudności techniczne w ich filtrowaniu, niektóre z nich są celowo pozostawiane w wodzie. W razie potrzeby wymagania i normy są obniżane. Zła jakość rur może pozwolić na przedostanie się zanieczyszczeń do wody. Inne są dodawane do wody w celu jej dezynfekcji lub uczynienia jej lepszą dla naszego zdrowia.

Rozwiązanie

Jeśli stwierdzisz, że Twoja woda jest zanieczyszczona ponad normę, powinieneś powiadomić lokalną Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, Urząd Miasta lub Gminy oraz przedsiębiorstwo wodociągowe. Często prowadzi to jedynie do tymczasowych rozwiązań, które potem powracają. Wodę do picia można wprawdzie kupić w sklepie, ale nie jest to ekonomicznie uzasadnione. Woda butelkowana jest często droższa niż woda z kranu. Woda butelkowana nie podlega żadnym zewnętrznym kontrolom i nie musi spełniać określonych norm. Do tego dochodzi jeszcze kłopot z noszeniem wody ze sklepu i możliwość przenikania zanieczyszczeń przez skórę podczas mycia. To nie rozwiązuje problemu. Jednak osoby, które wbrew wszystkim odmawiają zainstalowania nawet najprostszego filtra kuchennego, nie mają wyboru. Domowy system oczyszczania wody polecamy tym, którzy nie chcą, aby ich zdrowie było zagrożone, nie mogą sobie pozwolić na marnowanie pieniędzy na wodę z supermarketu (często nie tak dobrą jak woda z kranu), a zależy im na piciu czystej, smacznej wody. Jesteś filtrem, jeśli go nie masz.

Dlaczego ważne jest uzdatnianie wody w domu?

Pomimo naszych najlepszych starań, aby nasza woda była bezpieczna, wiele substancji wciąż przenika do wody pitnej. Oto lista najniebezpieczniejszych zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie z kranu.

Pasta do zębów - również niebezpieczna? Fluor - ta substancja jest dodawana do wody w niektórych krajach z obietnicą, że wzmocni zęby. Najlepiej nie pić takiej wody, gdyż może ona zaszkodzić organizmowi. W Polsce woda z kranu jest wprawdzie fluoryzowana, ale tylko na bardzo małą skalę.
Nie udowodniono, że fluor może mieć pozytywny wpływ na zęby. Wykazano natomiast, że ma on negatywny wpływ na zdrowie kości i stawów, choroby nerek oraz spadki IQ. Wiele wskazuje na to, że fluoryzacja wody może być posunięciem politycznym lub ekonomicznym, a nie wynikać z troski o społeczeństwo.

Chlor jest substancją, którą dodaje się do wody, aby zabić bakterie i zapobiec chorobom przenoszonym przez wodę. Jest on stosowany, aby woda z kranu była bezpieczna do picia. Chlor jest również używany do dezynfekcji basenów.
Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ds. spożycia wody pitnej przez kobiety w okresie rozrodczym, ciężarne i karmiące stwierdza, że "Zanieczyszczenia obecne w wodociągach wody pitnej, a szczególnie toksyczne produkty ozonowania i chlorowania, mają działanie teratogenne i mogą powodować poronienia lub inne powikłania okołoporodowe." (Ginekol Pol. 2009, 80, 538-547).
Badania nad chlorowaną wodą wykazały, że regularne spożywanie wysoko chlorowanej wody wodociągowej może prowadzić do różnych nowotworów, w tym raka pęcherza moczowego i raka jelita grubego. Chociaż chlor zabija bakterie, jest również szkodliwy dla zdrowia. Konieczne jest więc filtrowanie wody.

Dr Zoltan Roza (absolwent Uniwersytetu McGill i posiadacz tytułu magistra biochemii i żywienia klinicznego z Uniwersytetu Bridgeport w Connecticut) napisał:
Liczne badania naukowe wykazały, że chlorowana woda z kranu podrażnia skórę, co może być związane z egzemą i innymi chorobami skóry. Chlorowana woda z kranu może powodować, że organizm traci wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E, a także produkuje wolne rodniki (toksyny utleniające). To może wyjaśniać, dlaczego niezbędne kwasy tłuszczowe powinny być dodawane do diety poprzez olej lniany lub olej z wiesiołka, olej z ogórecznika i inne przeciwutleniacze, takie jak selen i witamina E. Wiele przypadków egzemy lub suchej skóry może być wspomagane przez ten olej.
"Chlorowana woda zabija wiele z mikroflory jelitowej. Te przyjazne bakterie pomagają w trawieniu pokarmu i chronią organizm przed szkodliwymi patogenami.
Trihalogenometany są substancjami rakotwórczymi znajdującymi się w chlorowanej wodzie. Powstają one w wyniku połączenia chloru z innymi substancjami znajdującymi się w wodzie. Te związki chemiczne, znane również pod nazwą halogenoformy, są trudne do rozkładu i gromadzą się w tkankach tłuszczowych (piersi i inne części tłuszczowe, krew, krew i nasienie). Halogenoformy mogą powodować mutacje poprzez zmiany w DNA oraz upośledzać funkcje układu odpornościowego. Zakłócają one również naturalne systemy kontroli wzrostu komórek.

Wykazano, że dzieci, które pływają w chlorowanych basenach cierpią na astmę. Liczne badania powiązały chlor i produkty uboczne pochodzące z chlorowania wody ze zwiększoną częstością występowania raka jelita grubego, pęcherza moczowego i piersi, a także czerniaka złośliwego. Jedno z badań wykazało, że picie chlorowanej wody z kranu może prowadzić do wrodzonych wad serca.

Metale ciężkie stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Ołów jest powszechnie występującym pierwiastkiem w wodzie. Substancje te mogą dostać się do naszych kranów przez zardzewiałe rury, brudne źródła wody i słabe filtry. Niektóre metale ciężkie, takie jak miedź i cynk, mogą powodować zatrucia. Niektóre metale ciężkie (np. cynk i miedź) są niezbędne dla metabolizmu. Jednak w nadmiarze mogą powodować zatrucia, które mogą być śmiertelne dla mózgu, układu nerwowego i układu oddechowego, a także problemy z nerkami i wątrobą.

Leki, lekarstwa i medykamenty - Woda, która została spuszczona do kanalizacji może przedostać się do sieci wodociągowej i nie zostać całkowicie przefiltrowana przez stacje uzdatniania. Nadal mogą one trafić do naszych kranów. Pomimo powszechnego stosowania leków, ważne jest, aby nie lekceważyć śladowych ilości tych substancji w wodzie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, gdyż do ujęć wody pitnej mogą przedostawać się nie tylko one, ale także różne witaminy i środki przeciwbólowe, a także wiele antybiotyków (na które można się uodpornić), leków psychotropowych i innych (w większości przeterminowanych), które trafiają do ścieków.

Trucizny w wodzie pitnej?

Pestycydy i inne niebezpieczne chemikalia - odpady chemiczne i pestycydy z fabryk i gospodarstw położonych w pobliżu ujęć wody mogą trafiać także do naszych kranów. Rodzaj chemikaliów znajdujących się w wodzie będzie zależał od działalności i lokalizacji pobliskich przedsiębiorstw. Picie takiej wody może mieć różne konsekwencje. Atrazyna, herbicyd lub środek chwastobójczy, może zostać spożyta do źródeł wody. Wykazano, że substancja ta może wpływać na poziom testosteronu u żab i czasami powodować "chemiczną kastrację". Może mieć również negatywny wpływ na ludzi. Zmniejsza objętość spermy u mężczyzn oraz powoduje niedowagę i problemy okołoporodowe u dzieci.

Woda skażona bakteriami i wirusami

Bakterie i inne drobnoustroje są nadal obecne w wodzie z kranu, pomimo jej uzdatniania środkami chemicznymi. Wiele z nich może powodować zatrucia pokarmowe. Inne mogą powodować poważniejsze schorzenia, takie jak zapalenie płuc czy wirusowe zapalenie wątroby typu A.
W oficjalnym komunikacie Zakładu Higieny Środowiska Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie czytamy, że osa wodna jest skorupiakiem, który może występować w instalacjach wodociągowych.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz